رهایی ۱۰۰۰ روستا از آبرسانی با تانکر

0
به گزارش Consbank، امیر حسین رغیمی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سئوال که چه تعداد روستای دارای مشکل آب شرب در کشور داریم گفت: ۶۰ هزار روستا در کشور داریم که از این تعداد ۳۶ هزار روستا جمعیت بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش شبکه آبرسانی وزارت نیرو هستند.
وی افزود: برخی از روستاها در کشور در دوره‌ای توسط جهاد سازندگی آبرسانی شده است و بخش عمده‌ای از روستاها نیز تحویل دهیاری‌ها شد و با تغییرات رخ داده متولی ویژه‌ای برای آبرسانی روستایی در نظر گرفته شد و توسط شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی آبرسانی صورت گرفت.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور استفاده بیش از حد از سفره‌های آب زیر‌زمینی توسط بخش کشاورزی را باعث افت کیفیت و کمیت منابع آبی برشمرد و ادامه داد: در برخی مناطق روستایی در خراسان اگر یک چاه ۶۰ متری حفر می‌شد به یک دبی مناسب از لحاظ برداشت آب به حجم ۴۰ تا ۵۰ لیتر در ثانیه می‌رسیدیم اما در حال حاضر باید همان چاه را ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر حفر کنیم تا به دبی ۱۰ لیتر بر ثانیه برسیم.
*هزینه صدور قبض آب بالاتر از آب بهای مصرفی
رغیمی افزود: تعرفه‌های آب روستایی تا سال گذشته ۳۰ درصد تعرفه آب شهری بود و تعرفه آب شهری نیز حداکثر ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت تمام شده واقعی را تحت پوشش قرار می‌داد و این نشان می‌دهد که برخی اوقات حتی هزینه صدور قبض بالاتر از قیمت آب‌بهای مصرفی می‌شد.
وی ادامه داد: مستهلک شدن شبکه آبرسانی باعث شد بحث آب روستایی حادتر شود و این در حالیست که در سال ۹۱ کل بودجه در نظر گرفته شده برای آب روستایی ۱۸۰ میلیارد تومان بود در حالیکه سالانه به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا به اهداف مورد نظر برسیم؛ بنابراین پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت نیرو و ارگان‌های مختلف نظام و به خصوص مقام معظم رهبری باعث شد تا توجه ویژه‌ای به آبرسانی روستایی صورت گیرد و سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به آبرسانی روستایی اختصاص یابد.
*ساخت مجتمع‌های آبرسانی راهی برای تامین آب پایدار
وی افزود: در سال ۹۳ صاحب یک ردیف متمرکز ملی برای تکمیل مجتمع‌های آبرسانی روستایی شدیم چون قبل از این آبرسانی به روستاها به منابع محلی وابسته بود و هر روستایی برای خود یک چاه حفر می‌کرد و عواقب زیادی هم در پی داشت اما برای اینکه بتوانیم روستاها را به منابع آب پایدار متصل کنیم اقدام به ساخت مجتمع‌های آبرسانی کردیم که این ردیف متمرکز ملی می تواند کمک خوبی به این اقدام کند.
وی ادامه داد: روستاها با تجهیز مجتمع‌های آبرسانی روستایی به یک منبع آبی پایدار متصل می‌شوند و برای یک افق مشخص تأمین آب پایدار و مطمئن آن روستا را انجام می دهیم.
وی گفت: به عنوان مثال برای شهر تهران در یک برهه‌ ۷۰ درصد تأمین آب آن توسط منابع زیرزمینی بود و سدهایی احداث شد تا برای افق ۱۴۰۴ تأمین آب پایدار را انجام دهیم بنابراین برای روستاها نیز برای اینکه بتوانیم تأمین آب پایدار روستا را رقم بزنیم اقدام به ساخت مجتمع‌های آبرسانی روستایی کردیم و هدف‌گذاری این است که این مجتمع‌های آبرسانی اولویت‌دار را زودتر احداث و تکمیل کنیم.
رغیمی گفت: در کل کشور ۱۵۰۰ مجتمع آبرسانی طراحی و مطالعه شده است که ۹۲۴ مجتمع آبرسانی اولویت‌دار هستند و در آن ردیف متمرکز ملی پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: برای اینکه متوجه شویم کار مجتمع‌های آبرسانی تا چه حد حساس و ویژه‌ است باید گفت که مثلاً اگر یک دشت را در نظر بگیریم که در آن منطقه ۴۰ روستا قرار دارند و پتانسیل و کیفیت آب این روستاها نیز خوب و مناسب نیست بنابراین امکان سنجی کرده و نقطه‌ای را از لحاظ کمیت و کیفیت خوب آب در نظر می‌گیرند و این منطقه را به عنوان منطقه مناسب برای منبع آب مجتمع آبرسانی انتخاب می‌کنند و یک خط اصلی کشیده و به هر روستا امتداد می‌یابد و آن روستا را تحت پوشش قرار می‌دهد.
وی خاطر نشان کرد: عملیات ساخت ۹۲۴ مجتمع آبرسانی اولویت دار از سال ۹۳ آغاز شد و در قالب این تعداد ۱۶ هزار روستا با جمعیتی بالغ بر ۷٫۶ میلیون نفر تحت پوشش این مجتمع‌ها قرار می‌گیرند پس هدف اصلی ما این است که ابتدا این مجتمع‌ها ساخته و تجهیز شود.
*برخی از روستاها به دلیل نبود آب شرب خالی از سکنه شده‌اند
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور ادامه داد: هدف اصلی ساخت این مجتمع‌ها این است که روستاها خالی از سکنه نشوند چون برخی از روستاها به دلیل نبود آب شرب خالی از سکنه شده‌اند.
*افزایش ۱۲ درصدی آب‌رسانی به روستاها با تکمیل ۹۲۴ مجتمع آبرسانی
رغیمی در پاسخ به این سوال که چه میزان اعتبار برای تأمین آب پایدار روستاها نیاز است، گفت: ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این ۹۲۴ مجتمع آبرسانی روستایی تشکیل شود اما برای کل روستاها و تکمیل تمام ۱۵۰۰ مجتمع آبرسانی بالغ بر ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است بنابراین اگر این ۹۲۴ مجتمع آبرسانی روستایی تشکیل شود ۱۰ تا ۱۲ درصد میزان برخورداری و جمعیت تحت پوشش روستاهای کشور افزایش می‌یابد و به ۹۰ درصد می‌رسد و ۱۰ درصد باقیمانده به تدریج انجام می‌شود.
به گفته وی، تا بهمن ماه امسال ۲۷۰۰ روستا تحت پوشش آبرسانی قرار گرفتند و برای اینکه تمام روستاهای کشور تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار بگیرند ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸۲ درصد جمعیت ۲۱ میلیونی روستاهای کشور تحت پوشش آبرسانی پایدار قرار دارند، گفت: ردیف متمرکز ملی در بودجه سال آینده ۱۱۰۰ میلیارد تومان است و ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی در قلاب تسهیلات اختصاص خواهد یافت که قطعاً این میزان برخورداری روستاها را جابه‌جا خواهد کرد.
رغیمی با اشاره به قانون بهینه‌سازی و توسعه مصرف آب شرب شهری و روستایی گفت: اعتبارات خوبی برای این بخش پیش‌بینی شد که ۱۰ درصد آب شهری قرار شد در توسعه آب روستایی هزینه شود و امیدواریم با این اقدامات پرونده آب روستایی حداکثر ۳ تا ۴ سال آینده به سرانجام مناسبی برسد.
وی افزود: به هر حال برای این منظور نیازمند ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار است و باید به تکمیل و تعویض شبکه فرسوده آبرسانی روستایی نیز اقدام کنیم اما اولویت ما روستاهایی است که آب شرب پایدار ندارند.
وی ادامه داد: اگر اصلاح شبکه آبرسانی روستایی به منزله تأمین آب باشد در دستور کار قرار می‌گیرد.
*برای ۱۰۰۰ روستا از ابتدای امسال تامین آب پایدار صورت گرفت
رغیمی در پاسخ به این سوال که چه تعداد روستا در کشور با تانکر آبرسانی می‌شوند گفت: این وضعیت متغیر است اما ۶۵۰۰ روستا در ابتدای سال با تانکر آبرسانی می‌شد و با مجموع اقدامات انجام شده ۱۰۰۰ روستا که در ابتدای امسال آبرسانی سیار به آنها صورت می‌گرفت مشکلشان با اقدامات مناسب و تکمیل مجتمع آبرسانی برطرف شد و این عدد به ۵۵۰۰ روستا کاهش یافت.
وی در پاسخ به این سوال که برای اینکه این ۵۵۰۰ روستا به یک عدد معقول برسد چه اقداماتی قرار است انجام شود، گفت: اگر سالانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان و به طور مشخص در طول ۳ سال یعنی ۴۵۰۰ میلیارد تومان برای بخش آب روستایی کشور در نظر بگیرند این ۵۵۰۰ روستا که با تانکر آبرسانی می‌شوند به تعداد قابل توجهی کاهش می‌یابد.
وی افزود: تعدادی از این روستاها مشکل فصلی دارند و به چشمه وصل هستند و اگر بارندگی رخ دهد آب در اختیار  خواهند داشت بنابراین ۱۰۰۰ روستا از این ۵۵۰۰ روستا فاقد تأسیسات هستند و باید طرح آبرسانی در آنجا ایجاد شود. بنابراین بقیه روستاها کمبود تأسیسات دارند و از لحاظ کیفی آب با مشکل مواجه هستند پس اگر بخواهیم مشکل این روستاها مرتفع شود باید ۴۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یابد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.