رییس بانک جهانی خواستار ارتقای بهره وری انرژی شد

0

رییس بانک جهانی از کشورهای جهان خواست که صرف نظر از نتیجه اجلاس آب وهوایی هفته آینده سازمان ملل، مصرف بهینه انرژی را در دستور کار قرار دهند و بیشتر از منابع تجدیدپذیر انرژی مانند انرژی بادی و خورشیدی استفاده کنند.
به گزارش “آسوشیتدپرس” از “دهلی نو”، انتظار می رود که حدود ۱۹۰ کشور جهان در اجلاس مبارزه با تغییرات آب و هوایی در “کپنهاگ” پایتخت “دانمارک” شرکت کنند.
هر چند رسیدن به توافقی نهایی در خصوص یک پیمان جهانی برای جایگزینی “پیمان کیوتو” در اجلاس کپنهاگ بسیار بعید به نظر می رسد، اما “رابرت زلیک” رییس بانک جهانی خاطرنشان کرد که این تلاشها بخشی از یک روند جاری است. وی خاطرنشان کرد که کشورهای جهان در اجلاس کپنهاگ برای رسیدن به یک توافق سیاسی تلاش می کنند که در نهایت راه را برای رسیدن به یک پیمان الزام آور آب وهوایی هموار خواهد کرد.
رییس بانک جهانی در عین حال از کشورهای جهان خواست که اقدامات فوری تری را از جمله استفاده کارآمدتر و با بهره وری بالا از منابع موجود انرژی و کاربرد منابع تجدیدپذیر انرژی مانند انرژی بادی و خورشیدی و برق آبی ، در دستور کار قرار دهند.
زلیک که در چارچوب سفری چهارروزه به هند رفته است ، خاطرنشان کرد که بانک جهانی و موسسه های وابسته به آن می توانند به کشورهای فقیر برای دسترسی یافتن به فناوری های پاک تر و کمتر آلاینده، کمک کنند.
مقام های دولتی دانمارک روز جمعه اعلام کردند که بیش از ۱۰۰ نفر از سران کشورها و روسای دولتهای جهان ، شرکت خود را در اجلاس آب و هوایی سازمان ملل در کپنهاگ تایید کرده اند.
پیش از این نیز نخست وزیر دانمارک اعلام کرده بود که برای دستیابی به یک توافق سیاسی الزام آور در جریان اجلاس روزهای ۷ تا ۱۸ دسامبر (۱۶ تا ۲۷ آذر ماه) که در بر گیرنده تمام جوانب و عناصر مذاکرات باشد ، خواهد کوشید.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.