رکود صنعت و افزایش اشتغال در بخش دلالی

0

کارشناسان اقتصادی در حالی از افزایش دلالی در اقتصاد و کاهش فعالیت های مولد اظهار نگرانی می کنند که در حال حاضر گفته می شود سود بخش دلالی در اقتصاد ایران ۸ برابر بخش صنعت است .
به گزراش جهان ، مطابق آخرین گزارش مرکز آمار در حالیکه سهم اشتغال در بخش صنعت و کشاورزی کاهش یافته است ،اشتغال در بخش خدمات و دلالی رو به افزایش گذاشته است.
مطابق این گزارش سهم اشتغال در بخش کشاورزی در تابستان ۸۸، ۹/۲۱ درصد بوده است همچنین سهم صنعت نیز در تابستان سالجاری ۹/۳۱ درصد اشتغال کل کشور را در بر داشته است.
در همین حال بخش خدمات نیز به عنوان بخشی که بیشترین اشتغال کشور در آن وجود دارد توانست در تابستان حدود ۱۰ میلیون شغل ایجاد کند که ۸ میلیون و ۳۱۷ هزار نفر مرد و ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر زن بوده اند. برابر با ۲/۴۶ درصد کل اشتغال کشور در تابستان از طریق خدمات ایجاد شد.
این در حالی است که بانک مرکزى درآخرین گزارش خود از وضعیت صنعت با اشاره به کاهش ۳۴درصدى سرمایه گذارى، ۴۵درصدتعداد جوازهاى تاسیس واحدهاى صنعتى و ۴۴٫۷ درصدى اشتغال وضعیت صنعت را بحرانى خوانده است.
در همین حال کارشناسان معتقدند توزیع غیر منتطقی سود در بخش های اقتصادی باعث شده است که اشتغال در بخش های مختلف اقتصادی بطور نا متناسب توزیع شود. در حال حاضر گفته می شود سود بخش دلالی در اقتصاد ایران ۸ برابر بخش صنعت است.
تکیه بسیار دولت و بودجه عمومی و سرمایه گذاری ها به نفت و واردات حاصل از درآمدهای نفتی باعث شده که بخش خدمات و دلالی و بازرگانی و خرید و فروش بیش از تولید و صنعت رشد یابد. این واقعیت ها نشان دهنده فاصله گرفتن اقتصاد ایران و رشد اقتصادی از بخش واقعی اقتصاد و تولید و صنعت و کشاورزی است و سرازیر شدن دلارهای نفتی و تشویق واردات به جای تولید و اشتغال زایی و صرفه جویی، باعث افزایش سهم خدمات از رشد اقتصادی شده است اما این رشد با کاهش درآمد نفت بلافاصله می تواند تنزل و رشد اقتصادی را بی ثبات کند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.