رکوردشکنی سازه‌های بلند در سال ۲۰۱۷

0

رکوردشکنی سازه‌های بلند در سال ۲۰۱۷

در سال ۲۰۱۷ میلادی هم سازه‌های بلند از محبوب‌ترین طرح‌های ساخت‌وساز در سراسر جهان بود و در نقاط مختلف دنیا، بیش از ۱۴۰ آسمانخراش به مرحله بهره‌برداری رسید. در این میان باید به ۱۵ برج فوق‌العاده بلند هم اشاره کرد.

هرساله، شورای ساختمان‌های بلند و مسکن شهری (CTBUH) نتایج تحقیق خود را منتشر می‌کند. در این گزارش سالانه به بررسی تمام سازه‌های بلندتر از ۲۰۰متر پرداخته می‌شود. ساختمان‌هایی که در نقاط مختلف دنیا ساخته شده و به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند. گزارش سال ۲۰۱۷ در تاریخ ۱۳دسامبر منتشر شد و شامل اطلاعات کامل در مورد ۱۴۴ برج بود که همگی در سال ۲۰۱۷ به مرحله بهره‌برداری رسیده ‌‌است. از این میان می‌توان به برج مرکز مالی پینگ آن (Ping An) در شنزن چین با ارتفاع ۶۰۰ متر و برج جهانی لوته (Lotte) در سئول کره‌جنوبی با ارتفاع ۵۵۵ متر اشاره کرد.

در مقایسه با سال‌های گذشته باید سال ۲۰۱۷ را سال ساخت سازه‌های مرتفع دانست.

در سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد سازه‌های بلندی که به بهره‌برداری رسید ۱۲۷ برج بود. با احتساب برج‌هایی که در سال ۲۰۱۷ آماده بهره‌برداری شده‌است، در حال حاضر ۱۳۱۹ سازه بالای ۲۰۰متر در سراسر دنیا وجود دارد. با نگاه آماری می‌توان رشد ۱۲٫۳ درصدی در این حوزه را نسبت به سال قبل مشاهده کرد. اگر آمار موجود را با سال ۲۰۰۰ مقایسه کنیم با رشدی ۴۰۲درصدی روبرو هستیم. در آن زمان تنها ۲۶۳ سازه بلندتر از ۲۰۰متر در جهان وجود داشت.

 

به سازه‌های بلندتر از ۳۰۰متر اصطلاحا برج‌های فوق‌العاده بلند گفته می‌شود.

در سال ۲۰۱۷، ۱۵ برج فوق‌العاده بلند آماده بهره‌برداری شد. در این زمینه بیشترین رکورد در سال ۲۰۱۵ به ثبت رسیده بود و در سال ۲۰۱۷ این رکورد برای اولین بار تکرار شد. در حال حاضر مجموعا ۱۲۶ برج فوق‌العاده بلند در جهان وجود دارد. این آمار نشان می‌دهد تمایل به ساخت چنین سازه‌هایی رشد چشمگیری داشته چون در سال ۲۰۱۳ تنها ۷۶ برج فوق‌العاده بلند در جهان وجود داشت و در طی ۴سال این آمار، رشد ۶۶درصدی داشته ‌است.از نظر پراکندگی جغرافیایی هم سال ۲۰۱۷ رکوردشکن بود. در سال گذشته میلادی در ۶۹شهر ۲۳کشور دنیا برج‌های بلند بالاتر از ۲۰۰متر ساخته شد. در حالی که در سال ۲۰۱۶ این رقم برابر با ۵۴ شهر ۱۸ کشور دنیا بود. در ضمن ۲۸مورد از این شهرها و ۸مورد از این کشورها، بلندترین سازه تاریخ‌شان را در سال ۲۰۱۷ ساختند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.