رکورد قیمت نفت اوپک پس از تحریم‌های جدید علیه ایران

0

به گزارش Consbank، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه گذشته ۱۳ بهمن ماه با ۱٫۱۶ دلار افزایش نسبت به قیمت روز پیش از آن ۵۳٫۹۲ دلار در هر بشکه فروخته شد.
سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه بشکه‌ای ۵۲٫۷۶ دلار فروخته شده بود. به این ترتیب سبد نفتی اوپک رکورد بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۱۷ را شکست. روز پنج‌شنبه قیمت جهانی نفت به علت اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران از سوی آمریکا افزایش یافت.
سبد نفتی اوپک  30 دسامبر ۲۰۱۶ با رسیدن به ۵۳٫۳۰ دلار رکورد زد و سال را به پایان برد. هرچند از آن زمان تاکنون قیمت این سبد نفتی نوساناتی داشته است، اما همچنان به علت طرح کاهش تولید اوپک بالای ۵۰ دلار معامله می‌شود.
این نوع نفت سال جدید میلادی را با قیمت ۵۳٫۱۳ دلار آغاز کرد، اما در دوم فوریه (۱۴ بهمن ماه) به ۵۳٫۹۲ دلار رسید که بالاترین قیمت سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.
متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به ۳ فوریه ۲۰۱۷ یعنی ۱۴ بهمن ماه برابر با ۵۲٫۹۱ دلار در هر بشکه بوده است. بر اساس آمار اوپک، متوسط قیمت نفت اوپک در سال ۲۰۱۷ تاکنون ۵۲٫۴۸ دلار در هر بشکه عنوان شده است.
کمترین قیمت نفت اوپک که در سال ۲۰۱۷ ثبت شده است، به چهارشنبه ۲۲ دی ماه ۹۵ باز می‌گردد که هر بشکه ۵۰٫۹۸ دلار فروخته شد.
کمترین قیمت سبد نفت اوپکی در سال ۲۰۱۶ برابر با ۲۲٫۴۸ دلار و متوسط قیمت این نوع نفت در این سال ۴۰٫۷۶ دلار در هر بشکه بوده است که کمترین قیمت سبد نفتی اوپک از سال ۲۰۰۴ تاکنون به شمار می‌رود.
سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.