ریال ایران سومین پول کم ارزش دنیا

0

تازه ترین ارزیابی ها از ارزش برابری واحد پول کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا حاکیست، ریال ایران تنها از واحد پول سائوتام و ویتنام با ارزش تر است.
این در حالی است که ۵ سال قبل خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی( ۱۳۸۳ خورشیدی) هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
این گزارش اعلام کرده بود، ارزش برابری پول کشورهای اکوادور، غنا، اندونزی، ماداگاسکار، موزامبیک، رومانی، سائوتام و ویتنام هم از ایران کمتر است. ارزش برابری پول این کشورها را در برابر یک دلار آمریکا برابر ۲۵ هزار سوکر اکوادور، ۹ هزار و ۴۵ کدی غنا، ۹ هزار و ۹۲ روپیه اندونزی، ۱۰ هزار و ۲۰۰ فرانک ماداگاسکار، ۲۰ هزار و ۸۶۵ شیکل موزامبیک، ۳۳ هزار و ۴۲۴ لئو رومانی، ۸ هزار و ۸۹۸ دوبرا سائوتام و ۱۵ هزار و ۷۵۷ دونگ ویتنام اعلام شده بود.
به گزارش خبرآنلاین، حال ۵ سال بعد و همزمان با پایان کار دولت نهم و آغاز به کار دولت دهم، ۱٫۴ لیر ترکیه در برابر ۱ دلار مبادله می شود. ۲۰۴۰ فرانک ماداگاسکار هم به ازای یک دلار آمریکا داد و ستد می شود. همچنین ۳۱٫۱۹ شیکل موزامبیک هم ۱ دلار آمریکا ارزش دارد. ۱۰ هزار کدی غنا هم در برابر یک دلار آمریکا داد و ستد می شود. ۹۲۲۳ روپیه اندونزی نیز معادل یک دلار آمریکاست. همچنین هر دلار آمریکا در برابر ۲٫۸۹ لئوی رومانی مبادله می شود. واحد پول اکوادور هم به دلار آمریکا تغییر یافته است.
بر این اساس در حالی که هم اکنون هر دلار آمریکا با ۱۰ هزار ۲۰ ریال در بازار تهران مبادله می شود، ۱۵۵۶۰ دوبرای سائوتام یک دلار ارزش دارد و ۱۸۴۲۰ دونگ ویتنام با یک دلار آمریکا هم ارزش است.
بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۵ سال به سومین پول کم ارزش جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است. این در شرایطی است که دلار زیمباوه که بحران تورمی و پولی شدیدی را طی سال های اخیر داشته هم اکنون از ریال ایران با ارزش تر است و ۳۶۸٫۴۹ دلار زیمباوه یک دلار آمریکا ارزش دارد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.