اهمیت ریتم در دکوراسیون داخلی

0
ریتم در دکوراسیون داخلی

مسلماً بارها کلمه ریتم را در موسیقی شنیده اید. ریتم برقرارکننده پیوند بین همه شعرها، آهنگ ها و هم سرایی ها می باشد. ریتم در دکوراسیون داخلی نیز، به همین صورت ایفای نقش می کند. ممکن است پیش از این متوجه این موضوع نشده باشید، ریتم همان الگوی ظریف و لطیفی است که همه عناصر موجود در فضا را به هم پیوند می دهد.

بسیاری از افراد معتقدند که ریتم راز دکوراسیون موفق می باشد. ریتم به فضای داخلی جلای خاصی می بخشد. با خواندن این مطلب خواهید دریافت که ریتم چیست، چگونه عمل می کند و چگونه می توایند آن را به کار بگیرید. تلاش کنید تا ریتم را به دکوراسیون داخلی خود بیفزایید و ما تضمین می کنیم که شما از تاثیرات این تغییرات کوچک، سورپرایز خواهید شد.

ریتم در دکوراسیون داخلی

ریتم در دکوراسیون داخلی

ریتم، یکی از هفت اصل حاکم بر دکوراسیون داخلی می باشد. ریتم کمک می کند تا چشمانمان در مسیری سازمان یافته اطراف اتاق را بنگرند. همچنین، نقش بزرگی در نحوه ادراک ما از فضا، چه به لحاظ عملکرد و چه از نظر زیبایی شناسی دارد.

پنج تکنیک اساسی برای افزودن ریتم به فضا وجود دارد:

تکرار Repetition: تکرار یک الگوی منظم و مداوم در فضا، حس پایداری را ایجاد می کند.

طبقه بندی Gradation: با استفاده از طبقه بندی یا تراز بندی چیدمان، چشم ها را به سمتی هدایت کنید تا از نقطه ای به نقطه دیگر  با یک ریتم یکنواخت و هموار حرکت کند.

انتقال Transition: به یک عنصر طراحی (معمولاً شکل) اجازه دهیم تا منجر به حرکت بی وقفه چشم از نقطه ای به نقطه دیگر شود.

کنتراست Contrast: کنتراست هنگامی ایجاد می شود که یک عنصر طراحی در تضاد مستقیمی با دیگری باشد، به طوری که سبب شود چشم ها حرکت عقب و جلو بین آنها داشته باشند.

بازتاب Radiation: هنگامی که چندین عنصر طراحی به گونه ای کنار هم قرار می گیرند که چرخش متعادلی حول یک جسم مرکزی دارند.

توجه داشته باشیدکه هه این تکنیک ها را همزمان نباید استفاده کنید. به کار گیری یک یا دو مولفه متفاوت طراحی می تواند کمک کند تا فضایی منحصر بفرد طراحی کنید، به گونه ای که تنوع کافی را در فضا ایجاد کرده و حس خسته کنندگی را از آن برهاند.

ریتم در دکوراسیون داخلی

به کار گیری تکنیک ها

هر چند درک این تکنیک ها بسیار مهم می باشد، درک چگونگی به کار گیری آنها نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. قوانین راحت و سریعی در این مورد وجود دارد. به چندین مثال جهت چگونگی به کارگیری ریتم در فضا توجه کنید:

تکرار: مانند تصویر بالا، شما می توانید از طریق وسایل پارچه ای ، الگوی یکسانی را ایجاد کنید. همچنین می توانید از عناصر معماری مانند ستون ها، برای برجسته کردن چیدمان فضا استفاده کنید.

درجه بندی: ستاره ها یک نمونه عالی از درجه بندی هستند. شکل آنها به چشم ها این اجازه را می دهند که به طور یکپارچه از سطح بالایی به زمین حرکت کنند. همچنین حرکت رنگ ها از روشنایی به سمت تاریکی جزئی از این دسته می باشد.

انتقال: یک منطقه نشیمن که دارای وسایل منحنی شکل می باشد، نشان دهنده انتقال می باشد که مسیری را تعیین می کند که چشم ها را از یک سمت اتاق به سمت دیگر می برد.

کنتراست: دو سایه رنگ که در چرخه رنگها در مقابل هم قرار دارند، یک نمونه کلاسیک از کنتراست می باشد. شما همچنین می توانید مواد و مصالح را در طراحی با هم ترکیب کنید، به عنوان مثال، ترکیب چوب و فلز ایجاد نوعی کنتراست می باشد.

بازتاب: شما می توانید بازتاب را در اطراف یک میز ناهارخوری ببینید. همچنین در اتاق نشیمن که وسایل حول یک وسیله مرکزی قرار گرفته اند، بازتاب می باشد.

مانند دیگر اصول طراحی، در بکارگیری این اصل نیز باید به احساستان بیش از هر چیز دیگری توجه کنید. در صورتی که با بکارگیری این اصول و ایجاد ریتم، انسجام را در فضا احساس می کنید و چشمانتان به راحتی در فضا حرکن می کند، می توانید از آثار مثبت ریتم در دکوراسیون، لذت ببرید.

ریتم در دکوراسیون داخلی

مزایای روانشناختی ریتم

ممکن است زمان زیادی را صرف طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از وسایلی مانند مبل ها، پارچه ها و آثار هنری دیواری نمایید، اما طراحی موفق زمانی اتفاق می افتد که هر یک از این بخش ها در کنار هم شکلی منحصر بفرد ایجاد کنند.

یک سری اصول روانشناختی وجود دارد که می گوید چرا فضای یکپارچه احساس خوشایندی را در ما ایجاد می کند. مغز ما اطلاعات را به صورت یک الگوی مشخص ساده درآورده و پردازش می کند. به عنوان مثال، ما تصویر بالای میز ناهارخوری را قبل از تمرکز بر روی دیگر عناصر در ذهنمان ثبت خواهیم کرد.

علاوه بر این، هر چه ما بتوانیم اطلاعاتی را که به ما نشان داده می شود، به شکل ساده تری در بیاوریم، به لحاظ زیبایی شناختی احساس خوشایندی را تجربه خواهیم کرد. هنگامی که ریتم را در دکوراسیون داخلی به کار می گیریم، مجموعه ای از الگوهای تثبیت شده را به ما می دهد و به بینندگان اجازه می دهد که اطلاعات حسی اتاق را به رحتی دریافت نمایند.

ریتم در دکوراسیون داخلی

اگر به عنوان یک طراح داخلی مشغول به کار هستید، از فکر کردن در مورد نحوه ترکیب کردن ریتم با فضای داخلی دست برنخواهید داشت. اکنون زمان تغییر است، ریتم یک نشانه بصری ظریف است که تأثیر زیادی بر چگونگی دیده شدن طراحی یک فضا از جانب شما و دیگران خواهد داشت. از این مطلب به عنوان یک راهنما جهت مهارکردن قدرت ریتم استفاده کنید تا در اتاقتان یک طراحی حرفه ای ایجاد کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.