زمان اجرای طرح های عمرانی باید کاهش یابد

0

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بر اساس ارزیابی مجلس ، زمان اجرای طرح های عمرانی در کشور ۶ سال است که باید کاهش یابد.
علی اکبر آقایی افزود: تحول در مدیریت طرح های عمرانی شهری و روستایی ضروری است زیرا این موضوع از عوامل اصلی تاخیر در اجرای طرح هاست.
وی بر تقویت زیرساخت های شهری تاکید و اضافه کرد : اکنون بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند و اگر زیرساخت های شهری به تناسب مهاجرت ها فراهم نشود بحران ایجاد خواهد شد.
آقایی گفت: کشورهای توسعه یافته روند مهاجرت به شهرها را به خوبی کنترل کرده اند اما مهاجرت بی رویه در جهان سوم آثار نامطلوبی دارد، به همین علت ما نیز در اجرای مطلوب طرح های شهری و روستایی باید زیرساخت های لازم را فراهم و مهاجرت ها را کنترل کنیم.
وی نقش بخش خصوصی در ایجاد زیرساخت های توسعه را در کنار دولت بسیار موثر دانست و افزود: شاید مهمترین علت کاهش تمایل این بخش به سرمایه گذاری در زیرساخت ها، تعریف نشدن کارشناسانه طرح های عمرانی است.
آقایی گفت : شرط تحقق اهداف سند چشم انداز، ارتقای سرمایه گذاری در کشور است و همزمان با نقش دولت، نباید نفش موثر بخش خصوصی فراموش شود که حتی بیش از دولت می تواند در این زمینه فعالیت کند .
وی افزود: با آن که سرمایه گذاری در زیرساخت ها در کشور، نقش موثری در توسعه کشور دارد اما میزان تخصیص اعتبار این بخش در ۳۰ سال گذشته هیچ گاه بیش از ۷۴ درصد رشد نکرده است.
آقایی تامین نشدن به هنگام اعتبار را از علل تاخیر در اجرای ۷۰ درصد طرح های عمرانی بیان کرد و افزود: به علت افزایش هزینه ها، اجرای طرح ها اقتصادی نیست.
وی اضافه کرد: مشکل دیگر در این زمینه، اختصاص بودجه از محل اعتبارات غیرقابل تحقق مانند فاینانس و اوراق مشارکت است.
آقایی تفاهم متقابل دولت و مجلس را نیز در این زمینه موثر دانست و افزود: به عنوان نمونه مجلس در سال دوم دولت نهم، از حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در لایحه بودجه، ۱۰ هزار میلیارد تومان را کاهش داد.
وی گفت: این درحالی است که تورم ناشی از سرمایه گذاری دولت در طرح های عمرانی نباید موجب نگرانی باشد زیرا با اجرای این طرح ها کشور توسعه می یابد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.