زنگ خطر مصرف گاز به صدا درآمد

0

کل گاز مصرفی ایران در هفته گذشته (۳۰ آبان تا ۶ آذر) در بخش‌های خانگی، تجاری، نیروگاه‌ها و صنایع معادل ۳۲۲۵ میلیون ‌مترمکعب بود که از متوسط مصرف روزانه ۴۶۰٫۷ میلیون ‌مترمکعب خبر می‌دهد.
به گزارش ایسنا، مصرف گاز خانگی نیز طی این هفته ۲۳۱۷ میلیون مترمکعب بوده که بیانگر متوسط مصرف روزانه ۳۳۱ میلیون مترمکعب است. این در حالی است که گاز مصرف شده در بخش خانگی در مدت مشابه سال گذشته ۱۹۳۶(متوسط مصرف روزانه ۲۷۶٫۶) میلیون متر مکعب بوده که نشانگر افزایش ۱۹٫۷ درصدی مصرف گاز این هفت روز است.

مقایسه آمار مصرف گاز کل کشور در این هفت روز نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن‌ که ۲۹۹۵ (متوسط مصرف روزانه ۴۲۷٫۸) میلیون متر مکعب بوده، بیانگر آن است که به‌طور متوسط روزانه ۳۲٫۹ میلیون مترمکعب افزایش مصرف داشته‌ایم.
براساس آمارهای رسمی شرکت ملی گاز ایران،‌ بیشترین مصرف کل گاز کشور در هفت روز گذشته مربوط به روز دوشنبه (۲ آذر) با مصرف ۴۷۶ میلیون متر مکعب و در بخش خانگی مربوط به روز سه‌شنبه (۳ آذر) با مصرف ۳۴۵ میلیون مترمکعب بوده است.
همچنین کمترین میزان مصرف کل گاز مربوط به روز جمعه (۶ آذر) با مصرف ۴۳۷ میلیون متر مکعب و کمترین مصرف این مدت در بخش خانگی مربوط به روز شنبه (۳۰ آبان) با مصرف ۳۰۷ میلیون متر مکعب بوده است.
مقایسه آمار مصرف گاز بخش خانگی در هفته گذشته نسبت به هفته پیش از آن (۲۳ تا ۲۹ آبان) با مصرف ۱۸۴۵ میلیون متر مکعب از افزایش ۴۷۲ میلیون متر مکعبی (معادل ۲۰٫۴ درصد) خبر می‌دهد. این در حالی است که مقایسه آمار مصرف گاز بخش خانگی ۲۳ تا ۲۹ آبان نسبت به هفته پیش از آن (۱۶ تا ۲۲ آبان) با مصرف ۱۷۰۵ میلیون متر مکعب از افزایش ۱۴۰ میلیون متر مکعبی (معادل ۷٫۸ درصد) حکایت داشت.
در بخش مصرف کل گاز کشور نیز مجموع مصارف خانگی، تجاری، نیروگاه‌ها و صنایع در هفته گذشته نسبت به هفته پیش از آن با مصرف ۲۹۳۶ میلیون متر مکعب، ۱۲۸۹ میلیون متر مکعب (معادل ۹ درصد) افزایش داشته است. این در حالی است که مصرف گاز کل کشور در هفته منتهی به ۲۹ آبان نسبت به هفته قبل از آن (۱۶ تا ۲۲ آبان) با مصرف ۲۹۵۳ میلیون متر مکعب، ۱۷ میلیون متر مکعب (معادل ۰٫۶ درصد) کاهش داشته است.
در این خصوص چندی پیش وزیر نفت با بیان این‌که درحال حاضر هفت دهک اول مطابق الگو گاز مصرف می‌کنند و فقط سه دهک بیشتر از الگو مصرف گاز دارند که مجوز قطع گاز آنها در صورت عدم همکاری به وزارت نفت داده شده است، هشدار داده که در خصوص مشترکان پرمصرف در زمستان قرار است ابتدا تذکر و سپس اخطار به آنها داده شود که در صورت رعایت نکردن الگو جریمه خواهند شد.
سید مسعود میرکاظمی افزود که اگر همچنان الگوی مصرف را رعایت نکنند، برای رعایت حال عموم مردم با آنان با قاطعیت برخورد شده و گازشان را قطع خواهیم کرد. در این رابطه از ابتدای سال تاکنون ۲۷ درصد رشد مصرف داشته‌ایم و این در حالی است که متناسب با این رشد مصرف توسعه شبکه گازرسانی اتفاق نیفتاده است.
به گفته او کنترل مصرف نیاز به تعیین سیاست‌های قیمتی دارد که در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها اجرایی می‌شود، ولی در این زمینه از مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم تا در خصوص گاز قدم‌های بلندتری برداشته شود. این درخواست با هدف تامین نیازهای مالی پروژه‌های گازی و توسعه هرچه سریع‌تر آنها انجام می‌شود، زیرا برخی شهرستان‌ها هنوز از داشتن گاز محروم هستند.
پیش‌تر وزیر نفت پیش‌بینی کرده بود که در زمان پیک مصرف گاز در زمستان امسال روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری گاز داشته باشیم که به این ترتیب تلاش شده با ذخیره‌سازی سوخت مایع بخشی از این کسری جبران شود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.