زوایای پنهان نرخ ۱۳ سنتی خوراک پتروشیمی‌

0
به گزارش consbank، احمدعلی محصصی، در مورد الزامات نحوه تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در ایران و نکاتی که سیاست‌گذاران باید به آن توجه داشته باشند، اظهار داشت: اگر در نظر بگیریم که کشوری در حال توسعه داریم، بنابراین نیازمند جذب سرمایه‌گذاری هستیم.

وی افزود: در کشور ما نرخ تسهیلات بانکی به نسبت کشورهای دیگر حدود ۱۰ برابر بیشتر است و عملا موجب عدم ورود سرمایه‌گذار خارجی شده است.

مدیر سرمایه‌گذاری پترول با بیان اینکه علاوه بر امکان تسهیلات در نرخ خوراک باید امکاناتی نظیر انتقال خط لوله در محل احداث واحدهای پتروشیمی در نظر گرفته شود، گفت: همچنین راه‌های انتقال محصولات تولید شده به مبادی مصرف و صادراتی باید فراهم شود.

وی به راهکارهای جذب سرمایه‌گذار خارجی اشاره کرد و گفت: ارائه معافیت‌های مالیاتی به علاوه تامین مالی از محل صندوق توسعه ملی یا خط اعتباری از جمله مواردی است که سرمایه‌گذار چه در داخل و چه در خارج از کشور با آن توجه می‌کند.

این کارشناس پتروشیمی با ذکر مثالی در مورد احداث یک طرح کارخانه پتروشیمی گفت: اگر شرکتی طرحی با ۵۰۰ میلیون یورو (۲ هزار میلیارد تومان) احداث کند، امکان توثیق ملک با این رقم را نخواهد داشت و عملا سرمایه‌گذار خارجی و داخلی امکان سرمایه‌گذاری نخواهد داشت.

وی گفت: نکته بعدی امکان خروج سود ناشی از سرمایه‌گذاری و اصل سرمایه، سرمایه‌گذار خارجی است. بنابر این ایجاد امکانات تسهیل کننده بسیار حائز اهمیت است.

محصصی با اشاره به مطالعات انجام شده در حوزه نحوه تخصیص خوراک پتروشیمی در سایر کشورها افزود: معمولا در سایر کشورها تسهیلات و امکاناتی با ثبات برای یک دوره حداقل ۱۰ ساله در نظر گرفته می‌شود و اگر ما نتوانیم این امکانات را فراهم کنیم انتظار جذب سرمایه‌گذار کاری بیهوده است.

وی گفت: اگر سرمایه‌گذاری در مناطق محروم اقدام به احداث یک طرح بزرگ پتروشیمی می‌کند نباید با تغییر قوانین سرمایه‌گذاری آنان را به مخاطره بیندازیم، چرا که این سرمایه‌گذاران یک بار بزرگی از دوش دولت به اشتغال را بر عهده گرفته‌اند و با تغییر قوانین و سیاست‌ها به چالش کشیده می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سرمایه‌گذار داخلی هم باید همانند سرمایه‌گذار خارجی از امکانات و تسهیلات بلندمدت بهره‌مند باشد، گفت: اگر قرار است نرخ خوراک تعدیل شود، مباحثی همچون بهره بالای تسهیلات بانکی نیز مد نظر قرار گیرد.

وی افزود:‌ اگر سیاست‌گذاران نرخ خوراک را کاهش نمی‌دهند، حداقل آن را با توجه به هزینه‌های اضافی داخلی افزایش ندهند.

محصصی با اشاره به زوایای پنهان نرخ ۱۳ سنتی خوراک پتروشیمی‌ها گفت: اکنون بابت هر متر مکعب گاز ۱۳ سنت از واحدهای پتروشیمی دریافت می‌شود در حالی که پرت گاز در مسیر انتقال هم از شرکت‌ها دریافت می‌شود که در مجموع ۱۶ سنت هزینه روی دست کارخانه دارد.

وی افزود:‌ علاوه بر این در زمستان گاز واحدهای پتروشیمی و کارخانه‌ها قطع می‌شود که با زیان این قطعی گاز حدود ۲۰ سنت برای سرمایه‌گذار هزینه نرخ خوراک محاسبه می‌شود، این عددی است که به هیچ عنوان سرمایه‌گذار خارجی برای مخارج خود نخواهد پذیرفت.

وی با اشاره به مزایای تعیین فرمول بلندمدت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها گفت: در صورتی که نرخ خوراک برای یک مدت طولانی با ثبات باشند، سرمایه‌گذار بر اساس روند تاریخی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.