زیان سرمایه گذاری در بخش ساختمان با نیروی غیرحرفه ای

0

رئیس هیات مدیره مجتمع آموزشی صنعت ساختمان، گفت: سالانه سرمایه گذاری های کلانی برای پروژه های عمرانی صرف می شود، اما بدلیل کمبود نیروی انسانی ماهر از نظر بهره وری به نتیجه ای مطلوب دست نیافته ایم و این برای کشور زیانبار است.
به گزارش ایرنا، جواد خوانساری اظهار داشت: وضعیت موجود نشان می دهد که باید سبک مدیریت و رهبری در آموزش فنی و حرفه ای از نظام صرفا دولتی خارج شود و به سمت توسعه مدیریت مشارکتی و سازمانهای بخش خصوصی سوق دهد.
به اعتقاد خوانساری، بدلیل عدم تعامل سیستم آموزشی فنی وحرفه ای اعم از رسمی و غیررسمی و مهارتی با نظام مهندسی و پیمانکاری صنعت ساخت و ساز کشور، آموزش در این صنعت بزرگ پیشرفت نکرده است.
وی افزود: سالهاست که بدلیل ضعف نیروی انسانی از نظر مهارت های مربوطه خسارت هنگفتی از طریق پروژه های عمرانی و تاسیسات زیربنایی به سرمایه های کشور وارد می شود.
به گفته خوانساری وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی سالانه بودجه قابل توجهی را برای آموزش فنی وحرفه ای دریافت می کنند، اما اعتبارات تخصیصی نتایج قانع کننده ای نداشته و همواره این نکته مورد بحث است که با توجه به سرمایه گذاری های صورت گرفته آثار و نتایج مورد انتظار از آموزش نیروی انسانی مشاهده نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: امروز صنعت ساختمان با وجود مراکز متعدد دستگاه های اجرایی و سازمانهای دولتی و فنی در بخش خصوصی قادر به تامین نیروی انسانی آموزش دیده حرفه ای در بازار کار و رشته های مورد نیاز این صنعت نیست.
خوانساری عزم ملی برای حل معضل مذکور را خواستار شد و گفت: چنانچه آموزش در محل پروژه ها صورت گیرد این امر به گسترش و بهبود و توسعه آموزشهای فنی وحرفه ای منجر خواهد شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.