ساخت‌وساز بر روی گسل در ۱۰ شهر ممنوع می‌شود

0

سرعت پایین خدمات زیربنایی و روبنایی در شهر جدید پردیس

در جریان افتتاح حدود ۳هزار واحد مسکن مهر شهر پردیس، مدیرعامل عمران پردیس از سرعت پایین ارائه خدمات زیربنایی و روبنایی گلایه کرد. سعید غفوری مدیرعامل شرکت عمران پردیس در این‌باره گفت: «افرادی که در این منطقه زندگی یا تحصیل می‌کنند تقصیری ندارند که چه کسی بنای مسکن مهر را گذاشته یا چرا پروژه طولانی شده است. ما یک بار ظلم کردیم که یک پروژه را شتاب‌زده آغاز کردیم ولی باید به هر حال آن را جمع‌وجور کنیم. تنها کاری که الان باید بکنیم این است که سرعت خدمات را بالا ببریم و کیفیت را افزایش دهیم». مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس تصریح کرد: «با وجود فشارهای زیادی که به پیمانکاران آورده‌ایم تنها ۲۴ هزار و ۶۰۰ واحد تحویل شده است یعنی حدود یک سوم از کل واحدهای مسکن مهر پردیس». به گفته وی در فاز ۹ جدید و قدیم واحدهایی آماده افتتاح شده که گاز آنها وصل نشده است این در حالیست که اگر خدمات با سرعت بیشتری ارائه می شد تعداد واحدهایی بیشتری تحویل داده می‌شد.

ساخت‌وساز بر روی گسل در ۱۰ شهر ممنوع می‌شود

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: «به دنبال ابلاغ مصوبه و نقشه ممنوعیت ساخت‌وساز بر روی گسل‌های شهر تهران، برای ۱۰ شهر دیگر نیز این نقشه‌ها در دست تهیه است». محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: «درخصوص بحث  زلزله دو کار اساسی در شورای عالی معماری و شهرسازی صورت گرفته که یکی در حوزه پیشگیری از وقوع و تلاش برای شناسایی پهنه‌های پرخطر است. در هفته‌های اخیر  نقشه پهنه‌های پرخطر تهران ابلاغ شد که شهرداری به شدت از ساخت‌وساز در این پهنه‌ها خودداری کند. قرار شد برای ۱۰ شهر دیگر کشور هم این نقشه‌ها تهیه شود. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز حمایت خود را اعلام کرده و قرار شده منابع آن را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم با کمک مرکز زلزله‌شناسی این نقشه‌ها را تهیه و به شهرها ابلاغ کنیم».

جهش۵۲،۴ درصدی معاملات مسکن در آذرماه

در آذرماه سال جاری معاملات مسکن شهر تهران ۵۲،۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافت. دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، جدیدترین آمار معاملات مسکن شهر تهران را منتشر کرد که بر اساس آن طی آذرماه ۱۳۹۶ در شهر تهران ۱۷ هزار و ۹۸۵ قرارداد خرید و فروش امضا شده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۰،۲ و ۵۲،۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین متوسط قیمت یک متر مربع آپارتمان در شهر تهران طی آذرماه سال جاری چهار میلیون و ۹۹۶ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴ و ۱۳،۶ درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش حجم ریالی مبایعات انجام‌شده شهر تهران در آذرماه هشت هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۱ و ۷۶،۴ درصد رشد را نشان می‌دهد. بررسی پروانه‌های صادرشده نیز حاکی از آن است در ۹ ماهه ابتدای ۱۳۹۶ بالغ بر ۴۴ هزار و ۹۷۰ پروانه ساختمانی صادر شده که نشان‌دهنده افزایش ۴.۸ درصدی نسبت به ۹ ماهه ابتدای ۱۳۹۵ است.

۳۰ درصد جمعیت ایران در بافت‎‌های ناکارآمد سکونت دارند

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید براینکه در کل کشور ۱۴۱ هزار هکتار بافت ناکارآمد وجود دارد که ۳۰ درصد جمعیت کشور در این بافت‌های ناکارآمد سکونت می کنند، تصریح کرد: «مشکلات آب، برق، گاز، راه و خطوط ارتباطی از جمله شریان‌های حیاتی هستند که پس از وقوع زلزله مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند و نیاز به توجه بیشتری دارند». محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه تاب‌آوری یعنی شهر در مقابل تکانه‌ها چه مقدار مقاومت از خودش نشان می‌دهد و چه میزان قابلیت دارد، افزود: «تاب‌آوری ساختمان‌های مسکونی و شریان‌های حیاتی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما پس از سال‌ها برنامه‌ریزی، کمبود منابع مالی مانع پیشرفت این مساله شده است». وی با اشاره به اینکه حادثه پلاسکو نشان داد که امکانات مجوعه بزرگی مانند شهرداری تهران هم توانایی مقابله با این حادثه را نداشت، خاطرنشان کرد: «زیرساخت‌ها در کلانشهرهایی مانند کرمان و تهران در وضعیت مطلوبی نیستند. بنابراین به منظور مقابله با ریسک زلزله، باید مقاوم‌سازی را افزایش داده و از ظرفیت بیمه‌ها استفاده کنیم و همچنین توجه بیشتری به آیین‌نامه‌ها و استانداردنامه‌های ساخت‌و‌ساز داشته باشیم».

شرایط نامناسب بانک ملی در پرداخت تسهیلات اوراق مسکن

از این پس متقاضیان دریافت وام مسکن از طریق اوراق گواهی حق تقدم، دو گزینه بانک ملی و مسکن را برای دریافت تسهیلات پیش روی دارند. البته با توجه به تفاوت نحوه پرداخت تسهیلات و شرایط خاص که بانک ملی تعیین کرده به نظر می‌رسد تسهیلات این بانک چندان به نفع متقاضیان نخواهد بود. به گزارش «ساخت‌وساز» تاکنون این بانک مسکن بوده که همواره تامین وام‌های خرید، احداث و یا بازسازی خانه را برعهده داشته است، حتی در حدود دو سال گذشته که شورای پول و اعتبار مجوز پرداخت تسهیلات مسکن را به بانک‌های تجاری داد، این بانک‌ها به دلیل نبود منابع کافی نتوانسته‌اند به پرداخت وام‌هایی که تا سقف ۶۰ میلیون تومان تعیین شده بود، ورود کنند. اما به تازگی بانک ملی کانالی شده برای پرداخت تسهیلات مسکن از طریق انتشار اوراق گواهی حق تقدم. این یکی از انواع تسهیلاتی است که بانک مسکن تاکنون براساس آن اقدام به ارائه‌ وام  از طریق فرابورس خرید کرده است. با این حال نحوه عملکرد دو بانک ملی و مسکن در پرداخت تسهیلات مسکن از طریق اوراق تا حدودی با یکدیگر متفاوت است، هرچند که در هر دو مورد میزان سود و دوره بازپرداخت وام تفاوتی نداشته و حتی مبلغ هر برگ اوراق به ازای تسهیلات یکسان است.

آینده‌نگرها وارد بازار مسکن شوند

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که اگر تصمیمات ناگهانی در حوزه اقتصاد اتخاذ نشود شاهد جهش قیمت مسکن نخواهیم بود گفت: «رصد شرایط موجود نشان می‌دهد مسکن در حال نزدیک شدن به بازارهای رقیب است و سرمایه‌گذاران آینده‌نگر می‌توانند از هم‌اکنون وارد این بازار شوند». مصطفی‌قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: «بخش مسکن همواره از تصمیمات غیرمنتظره در حوزه‌های دیگر که منجر به تورم‌های فوری شده آسیب دیده است. به طور مثال وقتی شایعه می‌شود که بنزین قرار است ۱۵۰۰ تومان شود فورا تاثیر خود را بر تورم می‌گذارد، بعد اعلام می‌شود که این افزایش انجام نخواهد شد. اما اثر را نمی‌توان پاک کرد. مجددا ممکن است بعد از عید اعلام کنند بنزین در ماه‌های آینده گران می‌شود، باز اثر دیگری بر تورم می‌گذارد. پس از آن قیمت بنزین را گران می‌کنند و یک التهاب دیگر ایجاد می‌کنند. بنابراین با یک اظهارنظر یا برنامه‌ریزی اشتباه کلیه سطوح اقتصاد به هم می‌ریزد و چهار مرحله تورمی را تجربه می‌کنیم. طبیعی است که در این روند بخش مسکن نیز تاثیر می‌گیرد».

تاکید رئیس نظام مهندسی بر الزام حضورمجریان صاحب صلاحیت

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در نامه‌ای سرگشاده به محمدعلی نجفی شهردار تهران در واکنش به مخالفت یکی از مدیران کل شهرداری نسبت به ضرورت وجود مجری ذی‌صلاح بر لزوم حضور سازندگان صاحب صلاحیت در کلیه پروژه‌های ساختمانی تاکید کرد. حسن قربانخانی در این نامه با اشاره به سیاست‌های کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۸۴، قوانین پنج ساله توسعه کشور، قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مواد متعدد از مقررات ملی ساختمان، الزام حضور سازنده صاحب صلاحیت در تمامی پروژه‌های ساختمانی را از وظایف اصلی نهادهای ذیربط در صنعت ساختمان دانست و رعایت این امر را از اصول دارای اولویت مهم در ساخت ساختمان‌های ایمن، استاندارد و با کیفیت برای تامین آرامش و امنیت تمام شهروندان عنوان کرد. وی هم‌چنین اظهار امیدواری کرد تا شهرداری تهران با توجه به تهدیدات لرزه‌ای تهران همگام با سایر نهادهای تاثیرگذار در صنعت ساختمان و در راستای استقرار کامل سیاست‌های کلان ملی و مقررات ملی ساختمان، همکاری لازم با سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران را اجرایی کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.