ساخت آجر از بطری پلاستیک‌های بازیافتی

0

شرکت فونداسیون اکولنکلوزیون (Fundación EcoInclusión) شرکتی غیرسودمحور آرژانتینی است که در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد و اولین جایزه رقابت محلی چالش گوگل (Google.org) را به خود اختصاص داد. گروهی از جوانانی که می‌خواهند ساخت‌وساز را در محیطی پایدار و عادلانه گسترش دهند این شرکت را تأسیس کردند.

فونداسیون اکولنکلوزیون در شهر آلتا گراسیا در استان کوردوبا واقع شده و تلاش می‌کند از دور ریز بطری‌های پت (PET) جلوگیری کند. راه‌حل آن‌ها بازیافت این بطری‌های پلاستیکی و تولید نوعی آجر بازیافتی است. بدین‌ترتیب می‌توان تأثیری شگرف در حوزه محیطی و اجتماعی ایجاد کرد و از مشارکت‌های فرهنگی هم بهره برد.

این نوع آجر بازیافتی از طرف دبیرخانه اسکان سازمان ملل هم گواهینامه فنی دریافت کرده ‌است. در این روش۲۰ بطری پلاستیکی به‌کار می‌رود تا یک آجر بازیافتی پت ساخته شود. از نظر ویژگی‌های اولیه این نوع آجر هیچ تفاوتی با آجرهای معمولی ندارد و از نظر کارکردی هم برتری‌هایی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، عایق‌بندی گرمایی است.

از سال ۲۰۱۴ شرکت اکولنکلوزیون رسما مجوز تولید این نوع آجر بازیافتی را دریافت کرده است. هدف اصلی آن‌ها مشارکت در کاهش دور ریز بطری‌های پلاستیکی و تبدیل آن‌ها به نوعی آجر اکولوژیک و مفید برای ساخت‌وساز است. روند ساخت این نوع آجر به دو شکل است: اول شرکت‌ها و نهادهای مختلف در بخش خصوصی، بطری‌های پلاستیکی استفاده شده در داخل مجموعه را به این شرکت غیرسودمحور می‌بخشند و در تمام مراحل لجستیکی به شرکت مذکور کمک می‌کنند. دوم افراد داوطلب، شرکت‌ها و نهادهای عمومی و دولتی مشارکت کرده با شرکت همکاری می‌کنند تا بطری‌های پلاستیکی استفاده شده در سرتاسر شهر از زباله‌ها جدا شده وارد خط تولید شود و آجرهای بازیافتی آماده بهره‌برداری شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.