ساخت خانه هایی به اندازه تابوت در ژاپن

0

فقر در توکیو پایتخت ژاپن باعث شده است بسیاری برای زندگی اتاقکهایی را اجاره کننده که بیشتر مناسب خوابیدن است و کمی بیشتر از یک تابوت جا دارد. این اتاقکها را در مهمانخانه هایی اجاره می دهند که به هتلهای کپسولی شهرت دارند.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، این اتاقکها فقط یک و نیم متر مکعب فضا دارد. در این هتلهای کپسولی سرویس بهداشتی و حمام مشترک است. این اتاقکهای بسیار کوچک بیشتر به درد کسانی می خورد که صبح تا شب کار می کنند و فقط برای خوابیدن به اینجا می ایند.
البته در این اتاقک تابوت مانند یک تخت خواب، تلویزیون و رادیو هم وجود دارد. کسانی که بخواهند در این اتاقکها زندگی کنند باید ماهیانه هفتصد تا هزار دلار پرداخت کنند و نیاز به پول رهن نیست.
به علت گران بودن خانه و اجاره بها این اتاقکها برای قشر فقیر و کارگر توکیو مکان نسبتا مناسبی است.
بسیاری از کارگران در توکیو به طور موقت بکار گرفته شده و هر زمان که کارفرما بخواهد انها را اخراج می کند از این رو انها مجبورند دائما دنبال کار جدیدی باشند.
اخراج کارگران موقتی به علت رکود اقتصادی ژاپن بیش از پیش شده است. حتی بسیاری از این کارگران خانه و سرپناه خود را نیز از دست داده اند. البته دولت ژاپن به مناسبت سال نوی مسیحی فقط به مدت یک هفته انها را در سرپناههای موقت جا داد.
فقر و نداشتن سرپناه باعث شده است تا بسیاری از این کارگران کم درامد به هتلهای کپسولی ، کافینت ها و غذاخوریهای شبانه روزی برای سپری کردن شب پناه ببرند.
گرچه ژاپن ظاهر یک کشور پیشرفته و دومین قدرت اقتصادی جهان است اما بحران اقتصاد جهانی ضربه زیادی به این کشور زد. بیکاری در این کشور به رقم پنج و دو دهم درصد رسیده است که بی سابقه است و فقر در ژاپن یکی از بالاترین رقم ها را در میان کشورهای پیشرفته دارد.
یکی از فعالان حقوق کارگران گفت که وقتی فردی از کار اخراج می شود از کمترین حمایتهای دولت برخوردار است و فرد بیکار بلافاصله به جرگه فقرا می پیوندد زیرا بهای خانه و اجاره بها به حدی بالاست که کارگران موقتی هرگز نمی توانند پول پیش کافی برای اجاره اپارتمان جمع اوری کنند یا بتوانند اجاره آن را بپردازند.
البته نخست وزیر جدید ژاپن در اولین نشست خبری سال جدید خود قول داد این وضع را تغییر دهد. یوکیو هاتویاما گفت " من دوست دارم تا همه از کمترین حقوق زندگی که در قانون اساسی تضمین شده است برخوردار باشند. افراد دنبال جا برای زندگی هستند. انها امیدوارند بتوانند کار کنند اما کاری برای انها نیست. من می خواهم دولتی ایجاد کنم که از کارگران حمایت و زندگی انها را تامین کند."
کارگران موقت بی سرپناه بر این باورند که ژاپن به هیچ وجه کشور ثروتمندی نیست زیرا در این کشور شکاف و فاصله زیادی میان فقرا و ثروتمندان است. امارها نشان می دهد توکیو گرانترین شهر جهان است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.