ساخت دستگاهی برای چرخش سنگهای غول پیکر در جرثقیل

0

برگزیده جشنواره جوان خوارزمی بعد از سال ها تحقیق ، موفق به طراحی و ساخت دستگاهی شده است که با بکارگیری آن در جرثقیل، می توان سنگ های غول پیکر را در سه محور چرخاند و بر روی ضلع مناسب فرود آورد.
اسماعیل شیاسی در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: جرثقیل های موجود فقط قابلیت بلند کردن یک جسم سنگین از زمین را دارند، اما این محصول علاوه براینکه اجسام را بلند می کند قابلیت چرخش آنها را در هوا نیز دارد.
شیاسی که دارای دیپلم ریاضی است، از چند سال پیش که در کارخانه سنگبری مشغول به کار شد، همواره کمبود چنین دستگاهی را برای جابجایی سنگ های حجیم احساس می کرد.
وی اظهار داشت: معمولا سنگ هایی که از معدن به کارخانجات سنگ بری انتقال داده می شوند بسیار حجیم و دارای سطحی ناهماهنگ هستند و قرار دادن این سنگ ها با چنین حجمی که گاهی به ۳۰ تن و یا بالاتر نیز می رسد کار بسیار دشواری است.
شیاسی افزود: معمولا سنگ هایی که از معادن به کارخانه سنگ بری منتقل می شوند دارای سطحی ناهموار هستند از این رو نیاز به بررسی برای انتخاب بهترین سطح را دارند.
وی ادامه داد: وقتی سطح مورد نیاز مورد تایید قرار گرفت دراین حالت سنگ نیاز به چرخیدن دارد که معمولا دراین مرحله ۹۰ درصد کارخانجات نیاز به چرخش سنگ دارند تا سنگ بر روی سطح مورد نظر قرار گیرد.
شیاسی افزود: دراین جا است که نیاز به داشتن وسیله ای که قابلیت چرخش سنگ را داشته باشد احساس می شود.
این مخترع در خصوص نحوه کارکرد این دستگاه توضیح داد: زمانی که نوبت به چرخش سنگ می رسد، دستگاه سیم بکسل ها را می چرخاند و همراه با چرخش سیم بکسل ها سنگی که در این سیم ها محصور شده به چرخش در می آید.
وی گفت: این دستگاه در تمام صنایعی که با اجسام سنگین و حجیم سروکار دارند کاربرد دارد.
این طرح به صورت آزاد در جشنواره جوان خوارزمی شرکت کرد و رتبه سوم ابتکار را بدست آورد.
به گفته شیاسی در حال حاضر این چرثقیل در سنگ بری که خودش مشغول به کار است استفاده می شود و برای تولید انبوه آن نیاز به بودجه و حمایت دولت دارد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.