ساخت شیشه‌ای که ساختمان را به اندازه سردوگرم می‌کند!

0

شیشه به‌عنوان ضعیف‌ترین بخش ساختمان از لحاظ بارگذاری مکانیکی و همچنین نقطه ضعف هدر رفتن انرژی گرمایش در زمستان از طریق جداره و سرمایش از طریق نفوذپذیری تابش خورشید در فصول گرم، پاشنه آشیل ساختمان‌های امروزی به شمار می‌رود.
با توجه به ضعف‌های مذکور و محدودیت نورگیری ساختمان در استفاده از مصالح دیگر، مجموعه این تهدیدها به فرصتی یگانه تبدیل شده است و مهندسی ایتالیایی از شیشه‌های دوجداره و سه‌جداره پوشش داده شده در هر دو فصل سرد و گرم و نوعی فن با حسگر حرارتی، ابزاری ساخته است که علاوه بر صرفه انرژی و کاهش بار مکانیسم‌های سرمایش و گرمایش ساختمان، امکان ایزوله صدا و دما را بسیار فراتر از استانداردهای اروپایی فراهم ساخته است!
در این ایده، در زمستان هوای بین جداره شیشه‌های گرم شده و به محض رسیدن به دمای تنظیم شده و مورد نیاز فضای داخل ساختمان حسگر فن مذکور فرمان در سرویس قرار گرفتن را صادر کرده و هوای مطبوع گرم شده به داخل ساختمان هدایت می‌شود و در فصول گرم نیز با افزایش دمای بین دو جداره همین عمل به‌طور معکوس اتفاق افتاده و هوای گرم در جهت بیرون از ساختمان هدایت می‌گردد.کاهش سر و صدای محیط‌های پیرامونی تا حد ۴۴ دسی بل از نکات بارز استفاده از این سامانه است.
همچنین در مناطقی که استاندارد زلزله و استفاده از مصالحی چون شیشه به‌طور همزمان ریسک کمتری به دنبال داشته باشد، با استفاده از چنین ایده‌ای می‌توان وزن سازه را نیز به قدر قابل توجهی کاهش داد.
از سوی دیگر هوای گرم خروجی در فصول گرم از ساختمان را نیز می‌توان به سیستم‌هایی وصل کرد که از گرمایش مذکور در جهت فرایندهای سرمایشی بهره‌برداری کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.