ساخت عایق صوتی و حرارتی با پوست برنج درمازندران

0

مخترع جوان فریدونکناری توانست با استفاده از گچ و پوست برنج عایق صوتی و حرارتی بسازد.
آرزو صادق‌زاده در گفت وگو با فارس در شهرستان فریدونکنار ، در خصوص خلاصه طرح خود اظهار داشت: طرح آجر به عنوان عایق صوتی و حرارتی یک ترکیب کامپوزیتی‌ست که از گچ و پوست برنج به عنوان مصالح در آن استفاده شده است.
صادق‌زاده افزود: این دو مواد علاوه بر ارزان بودن و در دسترس بودن، خاصیت آکوستیکی نیز دارند، به گونه‌ای که گچ ۶۰ تا ۷۵ درصد ارتعاشات موجود را به خود جذب کرده و پوست برنج هم از دیرباز در این استان به عنوان یک عایق در زمینه جذب صدا و حرارت عمل می‌کرده و از آن در داخل سوراخ‌های بلوک استفاده می‌شده است.
وی ادامه داد: برای ساخت این آجر از قوانین مربوط به ابعاد و ضخامت در استاندارد ملی استفاده شده و برای سوراخ‌های آن به جای دایره‌ای موجود از شش ضلعی استفاده شده است، زیرا این شکل در مقایسه با اشکال دیگر کمترین فضای خالی متعلق به قطر با سه سانتی متر ایجاد می‌کند که این سبب افزایش مقاومت اطراف سوراخ می‌شود.
صادق‌زاده درباره کاربرد و فوائد طرح عایق صوتی و حرارتی گفت: این طرح با توجه به مشخصه‌ها و ویژگی‌هایی که توضیح داده شده است، دارای کاربرد و فوائد بسیاری است که شاید کاهش جرم ساختمان و در نتیجه کاهش آسیب‌پذیری در برابر زلزله مهم‌ترین دستاورد آن باشد.
وی کاهش ضریب انتقال حرارت ساختمان و در نتیجه کاهش صرفه‌جویی در مصرف انرژی گرمایی و سرمایی، کاهش هزینه حمل و نقل به دلیل کاهش وزن و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده است، ارزان بودن مصالح، فراوان بودن پوست برنج به علت داشتن نقش بومی آن در استان مازندران و داشتن خاصیت عایق صوتی در کنار عایق حرارتی را از دیگر کاربردها و فوائد مهم طرح عایق صوتی و حرارتی دانست.
به گفته این مخترع جوان فریدونکناری تهیه مصالح این عایق در همه فصول سال امکان‌پذیر بوده و به علت کاهش وزن هزینه حمل توسط کارگر کمتر شده و سرعت عمل اجرا بالاتر می‌رود.
صادق‌زاده استفاده از شکل شش ضلعی در شکل‌گیری سوراخ‌های آجر و در نتیجه بالا رفتن مقاومت آن و با ارزش شدن ماده ضایعاتی پوست برنج و عدم سوزاندن آن توسط کشاورزان و در نتیجه کاهش آلودگی‌های زیست محیطی را از دیگر فوائد مهم طرح عایق صوتی و حرارتی خود برشمرد.
وی در دهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی برای دو بار به مرحله دفاعیه کشوری دست یافته و توانسته است، در دومین جشنواره کاوشگران جوان استان مازندران مقام دوم را به خود اختصاص دهد.
این اختراع به شماره ۵۱۷۳۹ در ۲۹ مرداد ماه سال ۱۳۸۷ در سازمان ثبت اختراعات به ثبت رسید و هم اکنون پس از تکمیل در جشنواره کاوشگران شرکت داده شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.