ساخت ماکت خلاقانه با چوب بالسا

0

چوب بالسا معموال در ماکت هایی با دقت و ظرافت بالا کاربرد دارد. از ویژگی های این متریال این است که در ضخامت های مختلفی قابل تهیه است و سازنده میتواند بنا به نوع طرح از ضخامت های گوناگون استفاده کند . از معایب چوب بالسا می توان به عرض کم و قیمت بالای آن اشاره کرد.

از مزایای کار با بالسا میتوان :

۱-بافت و طرح چوبی آن

۲- نرمی بالسا باعث میشود که انواع عملیات شکل دهی اعم از بریدن،خم کردن،ساییدن و… به سادگی بر روی آن امکانپذیر باشد.

۳- سبک بودن . وزن بسیار کم و مقاومت بالای بالسا باعث محبوبیت این متریال در بین سازندگان هواپیماهای مدل گشته است.

۴- قطرهای مختلف بالساکه عبارتند از (در بازار ایران) : ۰/۵-۱-۱/۵-۲-۳-۴-۵-۶-۸-۱۰-۱۵-۲۰-۲۵-۳۰ میلیمتر گستره مناسبی برای انتخاب در اختیار ماکت ساز قرار میدهد.

از مشکلات کار با این متریال نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- نرمی و شکنندگی بیش از حد که در قطرهای کم کار با آن را بسیار حساس میکند و اندک بیتوجهی باعث از بین رفتن قطعه میشود

۲ – عرض ناکافی ورق های بالسا. از آنجا که بالسا در ورقهایی به ابعاد ۱۰*۱۰۰ و ۱۰*۹۰ سانتیمتر عرضه میشود در بسیاری از موارد پوشاندن سطوحی با عرض بیشتر از ۱۰ سانت دردسر ساز است و باعث دو تکه شدن قطعه میگردد که در نهایت به زیبایی کار لطمه میزند.

۳- ناهمگن بودن بافت چوب . بالسا به دلیل منشا طبیعی آن دارای بافت و رنگ ناهمگنی میباشد که در برخی موارد (به خصوص برش لیزر) باعث مشکلاتی میگردد.

۴- برش لیزری بالسا تنها تا قطر ۸mm قابل انجام است . در قطرهای بالاتر لبه های کارمیسوزد و مقعر میگردد .سوختگی های شدید لبه کار باعث بلا استفاده شدن قطعه میگردد.

برا خم کردن بالسا میتونید از سشوار صنعتی یا خونگی استفاده کنید.دقت کنید که اگه ضخامت چوب از ۰٫۴ سانتیمتر با تر بود چوب رو مرطوب کنید و دور یه چیز استوانه ای شکل که محیطش نزدیک به مشخصات مدل مد نظرتونه فیکس کنید و با شسوار حرارت بدین.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.