ساخت نانورنگ کامپوزیتی ساختمان

0

نمونه‌ای از رنگ سازگار با محیط زیست به کمک نانوکامپوزیت‌های سیلیکا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تولید شده است که پژوهشگران ادعا می‌کنند این محصول می‌تواند به عنوان رنگ ساختمانی به کار گرفته شده و موجب صرفه‌جویی در منابع نفتی شود.
به گزارش ایسنا، دکتر مجید عبدوس، پژوهشی را با هدف سنتز نانوکامپوزیت سیلیکا، تهیه و بهبود خواص فیزیکی و ایمنی محیط زیست رنگ حاصل از آن برای استفاده به عنوان یک رنگ ساختمانی انجام داده است.
وی اظهار کرد: در این پژوهش، با روش جدیدی از پلیمریزاسیون امولسیونی، منومرهای اکریلیک را در حضور نانوذرات سیلیکا، پلیمریزه نموده و به این ترتیب خواص فیزیکی پلیمر نهایی را بهبود داده‌ایم. در نهایت خواص مطلوب جدیدی را در این ماده ایجاد کرده‌ایم.
عبدوس با بیان این مطلب که به کارگیری نانوکامپوزیت‌های جدید برای تولید رنگ‌های صنعتی و تعمیم آنها به رنگ‌های ساختمانی و بررسی خواص و کاربرد آنها در صنایع مختلف، بسیار موثر است، تصریح کرد: نتایج این کار پژوهشی به دلیل صرفه اقتصادی و مزایای زیست محیطی، می‌تواند در کاهش آلایندگی و صرفه‌جویی در منابع نفتی، بسیار موثر واقع شود.
دانشیار گروه شیمی کاربردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای این کار، با استفاده از یک ماده و سطح فعال غیر یونی در بالای دمای ابری ماده، یک نانوکامپوزیت، تولید و سپس خواص مختلف نانوکامپوزیت و رنگ حاوی آن (نظیر چسبندگی، سختی سطح و مقاومت به حلال‌های آلی) را با رنگ بدون نانوکامپوزیت مقایسه کرده است.
نتایج نشان می‌دهد، ساختار نانوکامپوزیتی جدید دارای خواص بهبود یافته‌ای نظیر چسبندگی، مقاومت حلالی، اشتعال‌پذیری و برخی خواص فیزیکی بهبود یافته دیگری است.
این کار پژوهشی می‌تواند در تولید نسل جدید رنگ‌ها و پوشش‌های صنعتی برای کاربری در صنایع ساختمان، نفت و دفاع استفاده شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.