ساخت نمونه ایرانی دستگاه خانگی سوخت‌گیری CNG

0

نمونه ایرانی دستگاه خانگی سوخت‌گیری گاز CNG با حضور معاون پژوهشی وزیر علوم و رئیس دانشگاه صنعتی شریف رونمایی شد.
به گزارش فارس، گاز طبیعی به عنوان یک سوخت پاک در صنعت حمل و نقل به کار گرفته می‌شود. ایران با دارا بودن بیش از ۱۶ درصد از ذخایر گازی دنیا، یکی از کشورهایی است که در استفاده از این سوخت مناسب از مزیت نسبی برخوردار است. به لطف وجود شبکه سراسری گاز، این سوخت ارزشمند در دسترس عموم و منازل هموطنان قرار گرفته است.
اما در این میان به دلیل عدم وجود فناوری مقرون به صرفه و مناسب در زمینه سوخت‌گیری گاز طبیعی فشرده در منازل، رانندگان خودروهای گاز سوز باید برای سوخت‌گیری به جایگاه‌های عرضه گاز فشرده طبیعی CNG مراجعه کنند. در این مراجعه‌ها معمولا مقدار زیادی از سوخت دریافت شده در رفت و آمد به جایگاه مصرف می‌شود. همچنین با توجه به کم بودن تعداد جایگاه‌ها، وقت زیادی نیز از رانندگان برای سوخت گیری صرف خواهد شد. در سوی دیگر دستگاه‌های خارجی فشار ساز خانگی به دلیل قیمت زیاد و مقرون به صرفه نبودن قابلیت اندکی برای به کارگیری در بازار کشور را دارا هستند.
در همین راستا گروهی از پژوهشگران پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف پس از ۲ سال تلاش فراوان به فناوری ساخت دستگاه‌های فشار ساز خانگی برای سوخت گیری خودروهای گاز سوز دست یافتند.
این دستگاه که از برق ۲۲۰ ولت شهری برای تغذیه استفاده می‌کند به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند در مدت ۸ ساعت، مخزن یک خودروی گازسوز را به فشار ۲۰۰ اتمسفر (psi 3500) برساند. این دستگاه با انجام تغییرات مناسب در فشار ورودی آن، قابلیت پر کردن مخزن خودرو در زمان کوتاه‌تر را نیز داراست. در این دستگاه به صورت متوسط هر متر مکعب گاز، با صرف تنها ۰٫۵ کیلووات ساعت انرژی فشرده می‌شود.
نکته مهم در این دستگاه کاملا به صرفه بودن آن برای مصرف کننده ایرانی است. به گونه‌ای که در مدت چند ماه سرمایه صرف شده برای خرید آن کاملا برمی‌گرددو قیمت آن حدود یک چهارم تا یک ششم نمونه خارجی است.
برای تأمین ایمنی کاربران دستگاه از حس‌گرهای الکترونیکی بر ای تشخیص نشتی، وقوع زلزله و بالا رفتن فشار استفاده شده است.
این دستگاه به صورت بی صدا کار می‌کند و آلودگی صوتی برای کاربر ایجاد نخواهد کرد.
پژوهشگران این پروژه محسن بیات و علی آرام از فارغ‌التحصیلان دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف هستند.
این پژوهشگران، زمان تخمینی ورود این محصول به بازار را منوط به حمایت مالی از طرح دانستند و ابراز امیدواری کردند که در صورت تأمین منابع مالی، ابتدای سال آینده نمونه‌های تجاری این محصول به بازار عرضه شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.