ساخت هر واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده ۷ میلیون سود دارد

0

مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و شرکت‌های مردمی شرکت مادر تخصصی عمران و ‌بهسازی شهری با بیان اینکه با سرمایه‌گذار به زبان اقتصادی صحبت می‌کنیم، اظهار کرد: محاسبات نشان می‌دهد ساخت و ساز هر واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده برای سرمایه‌گذار ۷ میلیون سود در پی دارد.
به گزارش ایسنا، دکتر بهرام وهابی مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و شرکت‌های مردمی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری در جمع خبرنگاران ، با بیان اینکه سرمایه‌گذاران در بافت‌های فرسوده دوگروه مردم و انبوه‌سازان را شامل می‌شوند، اظهار کرد: بنا به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن برای افرادی که قصد نوسازی ملک خود به صورت انفرادی را دارند و همچنین سرمایه‌گذاران و انبوه‌سازانی که وارد فرآیند نوسازی بافت‌های فرسوده می‌شوند حمایت‌هایی در نظر گرفته می‌شود.
وی با بیان اینکه ماده ۱۲ این قانون به ودیعه و اجاره مسکن اشاره می‌کند، تصریح کرد: ماده ۱۴ به حمایت‌های مالی و غیر مالی دولت از نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده اشاره می‌کند.
مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و شرکت‌های مردمی با اشاره به اینکه انتشار اوراق صکوک، تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری خارجی، استفاده از شرکت‌های لیزینگ از راه‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه به شمار می‌رود، اظهار کرد: آنچه که در ماده ۱۴ قانون ساماندهی مورد اشاره قرار گرفته است زمینه کاری بسیاری را در بافت‌های فرسوده فراهم می‌کند.
وهابی با اشاره به اینکه ماده ۱۶ قانون ساماندهی نیز زمینه مناسبی را برای کار در بافت‌های فرسوده و همچنین مسکن کم‌درآمدها فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: بنا بر ماده ۱۶ قانون بودجه سال ۸۶ شهرداری‌ها موظف بودند برای پروژه‌های مسکونی حداقل ۵۰ درصد در صدور پروانه ساخت و تراکم تخفیف در نظر بگیرند.
مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و شرکت‌های مردمی گفت: در سال‌های گذشته مازاد این تخفیف‌ها تا صد درصد آزاد بود اما تامین هزینه تخفیف بیش از ۵۰ درصد به عهده شهرداری‌ها بود.
وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون ساماندهی دولت موظف شده صد درصد تخفیفات شهرداری را تقبل کند، گفت: تعهد اجتماعی و همچنین منطق اقتصادی از دلایلی است که باعث می‌شود سرمایه‌گذار در بافت‌های فرسوده اقدام به سرمایه‌گذاری کند.
وهابی به مشارکت مدنی برای ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده اشاره و اظهار کرد: در بافت‌های فرسوده مشارکت مدنی قابل تبدیل به فروش اقساطی است و همچنین سرمایه‌گذار می‌تواند با به نام کردن سه واحد به نام بستگان خود مشارکت مدنی را به فروش اقساطی تبدیل کنند.
وی افزود: در فروش اقساطی معمولا باید ۱۰ درصد پول تا پایان دوره به عنوان تعهد فروش در بانک بماند اما فروش اقساطی در بافت‌های فرسوده نیاز به رسوب پول ندارد.
مدیرکل دفتر تجهیز منابع مال شرکت‌های مردمی با اشاره به اینکه برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده برنامه ۱۰ساله طراحی کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: تاکنون در کل کشور هفت درصد بافت‌های فرسوده احیا شده است.
وهابی با اشاره به اینکه مساحت کل بافت فرسوده معادل مساحت شهر تهران است، تصریح کرد: از محل خط اعتباری مسکن مهر احداث ۳۰هزار واحد در بافت‌های فرسوده مورد حمایت قرار گرفته است و عملکرد ما طی یک ماه و نیم گذشته ۱۳هزار و ۵۰۰ واحد بوده است.
وی با بیان اینکه در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری فضا را برای پاسخگویی به متقاضیان فراهم کرده‌ایم، گفت: همچنین شماره‌ تلفن‌هایی را برای پاسخگویی به سوالات مردم در نظر گرفته‌ایم.
مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و شرکت‌های مردمی با اشاره به اینکه برای تامین و جذب اعتبارات نگرانی نداریم، اضافه کرد: طبق بند ۴ دستورالعمل اجرایی پرداخت تسهیلات بافت فرسوده شهری نرخ سود قرارداد ۱۲ درصد در نظر گرفته شده است و امکان کاهش سود برای افرادی که پیش از ابلاغ این مصوبه اقدام به دریافت تسهیلات کرده‌اند وجود دارد.
وهابی با اشاره به اینکه سقف تسهیلات باز است و علاقمندیم تسهیلات انبوه‌سازی پرداخت کنیم، خاطرنشان کرد: شهرداری تهران با کمک نوسازان مناطق، نوسازی ۲۰ هزار واحد مسکونی را در سال جاری در دستور کار خود قرار داده است و همچنین یکی از سرمایه‌گذاران نوسازی هزار و ۱۰۰ واحد را پیشنهاد کرده که به دنبال تخفیف برای وی باشیم.
مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و شرکت‌های مردمی خاطرنشان کرد: بنا به مصوبه شورای شهر در خردادماه ۸۸ ، شهرداری تهران موظف است پروانه‌های ساختمانی را بدون اخذ عوارض در مناطق ۷ تا۲۰ شهر تهران که عمدتا بافت‌های فرسوده هستند صادر کند و همچنین برای صدور پروانه ساخت در مناطق یک تا ۶ و مناطق ۲۱ و ۲۲ تخفیف ۸۰ درصدی در نظر بگیرد.
وی با بیان اینکه فاصله زمانی بین درخواست متقاضیان با اخذ تسهیلات بسیار کم است، تصریح کرد: مسکن مهر به درون شهرها نیز آمده است اما نباید فرض کنیم که کلیه شرایط مسکن مهر وارد بافت فرسوده شده است.
وهابی افزود: مسکن مهر اصطلاحی عام برای تامین مسکن اقشار مختلف جامعه است که در دستور کار قرار گرفته و می‌توان گفت اصل قیمت زمین بخشی از طرح مسکن مهر به شمار می‌آید.
وی با بیان اینکه مسکن مهر در شهرهای جدید، خارج شهرها و بافت‌های فرسوده احداث می‌شود، خاطرنشان کرد: شیوه پرداخت تسهیلات در طرح مسکن مهر و بافت‌های فرسوده یکسان است.
مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و شرکت‌های مردمی خاطرنشان کرد: پیش از سال ۸۵ بافت‌های فرسوده یکبار از منابع اوراق مشارکت در سال ۸۰ بهره‌مند شدند به طوری که شرکت عمران و بهسازی در این سال اقدام به انتشار اوراق کرد و موفق به فروش ۱۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت شد اما این مساله در سال‌های بعد مورد غفلت قرار گرفت.
وی با بیان اینکه انتشار اوراق مشارکت در داخل و خارج بافت‌های فرسوده دارای قانون مستقل است، اظهار کرد: شرکت عمران و بهسازی شهری و همچنین شهرداری از مجوز انتشار اوراق مشارکت استفاده نکرده‌اند.
مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و شرکت‌های مردمی افزود: اجازه انتشار اوراق مشارکت برای شهرداری‌ها در سال ۸۴ و ۸۵ ، ۵۰ میلیارد تومان بود اما در سال ۸۶ با رشد ۱۰ برابری به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.
وی گفت: شهرداری مشهد مجوز انتشار ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت را دریافت کرده که ۲۰۰ میلیارد تومان آن برای بافت فرسوده اطراف حرم حضرت امام رضا (ع) در نظر گرفته می‌شود و همچنین شهرداری تهران نیز انتشار ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت را در دستور کار قرار داده است.
وهابی با بیان اینکه بودجه همیشه حقیر است، اظهار کرد: فرایند خارج بودجه یکی از موثرترین و تنها راه فرار و نجات ما برای تامین مالی به شمار می‌رود.
مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و شرکت‌های مردمی به دفاتر خدمات نوسازی محلات اشاره و تصریح کرد: پس از نوسازی حق امتیاز خدمات زیربنای مانند آب، برق، گاز و تلفن در محدوده بافت‌های رسوده محفوظ می‌ماند.
وی گفت: دستگاه‌های ذیربط موظفند در اسرع وقت نسبت به برقراری و تامین خدمات مورد نیاز و مازد بر وضع قبل از نوسازی اقدام کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.