ساخت وساز در پشت بام در ۹۸ درصد ساختمانها قابل اجرا نیست

0

رئیس انجمن انبوه سازان قم گفت: طرح جدید وزیر مسکن برای ساخت مسکن در طبقات فوقانی را در ۹۸ درصد ساختمانهای قدیمی کشور نمی توان اجرا کرد.
مجتبی بیگدلی در گفت و گو با فارس افزود: وضعیت نیاز مسکن در ایران یک وضعیت عجیب و بی نظیر در دنیا است و می توان به جرات گفت که هیچ کشوری مثل کشور ایران این وضعیت نیاز بالفعل مسکن رو نداشته و ندارد.
وی ادامه داد: ایران دو تا سه میلیون نیاز انباشته شده مسکن از گذشته دارد که در حالی ۱٫۵ میلون واحد مسکونی سالانه باید احداث شود که سالانه یک میلیون ازدواج ثبت شده در سال وجود دارد که هر ساله افزایش پیدا می‌کند.
بیگدلی خاطر نشان کرد: کشورهایی که مشکل کمبود مسکن داشتند نیازشان در سال بیشتر از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نبود بنابراین این رقم ۱٫۵ میلیون واحد مسکونی یک رقم واقعا عجیب و بی نظیر است.
وی با بیان اینکه ساخت و ساز در بیابانها که امکانات زیربنایی و روبنایی ندارد خیلی هم نمی‌تواند منطقی باشد گفت:ساخت مسکن در بستر شهرها حتی اگر۱۰۰ هزار واحدمسکونی باشد چون دارای امکانات کامل گردشگری ،تجاری، ، آب ، برق و گاز هستند می تواند نیاز روزمره افراد و خانواده را پوشش دهد.
رئیس انجمن انبوه سازان قم در خصوص طرح جدید پرداخت تسهیلات به طبقات فوقانی افزود: اگر صرفا به این بسنده شود که سازمان نظام مهندسی استحکام ساختمانها را تایید کند این طرح به یک چرخه بروکراسی بسیار منقبض می‌افتد.
وی ادامه داد: ۹۸ درصدساختمانهای قدیمی کشور فرسوده و مورد تایید نیستند بنابراین باید شرکتهایی که مشاور خدمات مهندسی هستند و می توانند خدمات مهندسی ارائه کنند به خدمت گرفته شوند تا آنها با ارائه یک راهکاری مناسب تقویتهای لازم را در سازه‌های ساختمانی انجام دهند تا بتوان با نظارت آنها از طبقات فوقانی استفاده کرد.
بیگدلی افزود: این باعث می‌شود که بسیاری از زوج‌های جوان و نیازمندان کشور در یک زمان اندک صاحب مسکن شوند.
وی تاکید کرد:این اقدام وزارت مسکن ابتکار خوبی است و آن را باید به فال نیک گرفت اما شهرداریها باید یک ساز و کاری تهیه کنند که مردم متقاضی برای طبقات جدید و در ۳۰ روز پروانه و عوارض صفر دریافت و دچار مشکل نشوند.
بیگدلی گفت:برای رونق ساخت و ساز بحث تبدیل وام تولید به خرید مسکن به بانکها دستور داده شد اما متاسفانه بسته سیاسی نظارتی بانک مرکزی ضمانت اجرایی نگرفته است و این وام تولید به خرید مسکن تعطیل شده است.
وی افزود:وقتی این موضوع تعطیل است یعنی اینکه صنعت مسکن و ساختمان تعطیل است و وقتی این صنعت تعطیل است یعنی ۱۲۰۰ گروه شغلی و اقتصاد تعطیل است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.