ساخت و ساز روی پشت‌بام‌ها مجازمی شود

0

وزیر مسکن برای ارتقای بازدهی سکونتی در داخل شهرها، به مالکان ساختمان‌های موجود اجازه داد در صورت دارا بودن استحکام سازه‌ای مناسب، یک یا چند طبقه روی آنها احداث کنند.
علی نیکزاد در این باره به دنیای اقتصاد گفت: مجوز ساخت‌وساز روی پشت‌بام‌ با ۱۵‌میلیون تومان وام بانکی به ازای هر طبقه جدید همراه است؛ ضمن اینکه در این نوع خانه‌سازی، دغدغه خرید یا تامین زمین مرتفع شده است. پیش‌بینی می‌شود طرح افزایش ارتفاع ساختمان‌های موجود بتواند رقیب سرسختی برای طرح مسکن مهر باشد بخصوص اینکه، اجرای اولی در درون شهرها، اما دومی در حومه در نظر گرفته شده است.البته وزیر مسکن این پیش‌بینی را رد کرده و گفته است: روند ساخت مسکن مهر در بسیاری از استان‌های کشور از مرحله فونداسیون و اسکلت‌بندی عبور کرده و جای نگرانی نیست. نیکزاد تصریح کرد: ظرفیت افزایش طبقات ساختمان‌های موجود محدود است، چون ساختمان‌هایی که استحکام مناسب برای افزایش ارتفاع دارند تعدادشان زیاد نیست.
نیکزاد در این راستا به سازمان‌های نظام مهندسی شهرهای بزرگ اختیار داده برای ساختمان‌هایی که استحکام سازه‌‌شان مناسب است، اجازه احداث طبقه جدید روی آنها را صادر کند.به این ترتیب زمین به عنوان عاملی که دو سال پیش کمبود آن در داخل شهرها باعث شد ساخت مسکن مهر درحومه تعریف شود، حالا با تصمیم وزیر مسکن، از سر راه ساخت‌وسازهای درون شهری برداشته می‌شود؛ به‌طوری‌که مجوز افزایش طبقات روی ساختمان‌های موجود در شهرهای بزرگ که معمولا سازنده‌ها در این شهرها از کمبود یا گرانی زمین رنج می‌برند، یک امکان تازه‌ برای رونق ساخت‌وساز تعبیر می‌شود.
بند دیگر از مجوز افزایش ارتفاع ساختمان‌های موجود به تخریب خانه‌های قدیمی مربوط می‌شود. نیکزاد در این باره تصریح کرد: مالک هر ملک مسکونی قدیمی و فرسوده در شهرهای کشور با تایید نظام مهندسی، می‌تواند نسبت به تخریب و نوسازی اقدام کند در این صورت برای ساخت هر واحد، ۱۵‌میلیون تومان وام بانکی نیز اختصاص خواهد یافت.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.