ساخت و ساز نوین با افق صنعت ساختمان

0

زلزله پنجم دی ماه ۱۳۸۲ شهر بم در استان کرمان جان ده‌ها هزار تن از مظلوم‌ترین مردم کشور ما را گرفت.
به دنبال این حادثه، مردمی را که قرن‌ها به روش‌های نیاکان خود به امر ساخت‌و‌ساز می‌پرداختند به تفکر واداشت و مهندسان را به عرصه شیوه‌های نوین ساخت‌و‌ساز کشاند. آنان که پس از وقوع آن حادثه به بازدید از شهر بم و بروات پرداختند به سهولت دریافتند که اغلب کسانی که جان خود را از دست داده بودند قربانی مصالح سنگینی همچون آجر شده‌اند. سقف‌های آجری که بر سر مردم فرو ریختند و آجرهایی که از دیوارها به اطراف پرتاب شدند.
موسسان شرکت مهندسی بازرگانی «افق صنعت نوین ساختمان» با نگاهی کاملاً تخصصی به این رخداد غمبار، در جستجوی مصالحی برآمدند که جایگزین مناسبی برای دیوارهای داخلی و دیوارهای خارجی و نمای ساختمان باشد.
مصالحی که در زلزله ها آسیب نبینند، سبک باشند و بارهای ثقلی و در نتیجه نیروی زلزله را کاهش‌دهند و موجب صرفه‌جویی در مصرف فولاد شوند. همچنین علاوه بر مقاومت در برابر آتش، زمینه مناسبی برای رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و صرفه‌جویی در مصرف انرژی فراهم کنند سایر پارامترهای مربوط به استاندارد مصالح را نیز دارا باشد.
براین اساس و با بررسی‌های جامع، شرکت مهندسی بازرگانی «افق صنعت نوین ساختمان» اقدام به اخذ نمایندگی پانل‌های سیمانی از کمپانی HUME با مارک PRIMA کرد. این محصول در حال حاضر در ضخامت‌های مختلف، جهت استفاده در پارتیشن‌بندی داخلی، دیوارهای‌خارجی، نمای‌ساختمان، اجرای سقف کاذب با پیچ‌های مخصوص و همچنین بتونه‌های لازم جهت تکمیل کار تولید و عرضه می‌شود.
تمام مشخصات فنی و ویژگی‌ها و همچنین استانداردهای جهانی که به آن تعلق دارد از جمله فاقد آزبست بودن، مقاوم در مقابل آتش، مقاوم در مقابل رطوبت، مقاوم در مقابل ضربه، مقاوم در مقابل حشرات موذی و موریانه، ضدباکتری، قابلیت رنگ‌پذیری و … را دارا است.
گرچه خاطره قربانیان زلزله دلخراش بم هرگز فراموش نمی‌شود. اما آن زلزله نقطه عطفی در تاریخ مهندسی کشور ماست.
می‌توان امیدوار بود که تلاش مهندسان منجر به تغییرات جدی در نحوه ساخت‌وساز کشور شده و به‌ویژه سبک‌سازی و صنعتی‌سازی با روش‌های غیرتخصصی جایگزین شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.