میکروربات ها کوچکترین خانه دنیا را ساختند

0

 

محققین فرانسوی از موسسه Fetmo-ST از میکرو ربات هایی برای ساختن کوچکترین خانه دنیا استفاده کردند که حدود ۰٫۰۱۵ میلیمتر ارتفاع آن می باشد.

این خانه کوچک فضایی به اندازه ۰٫۰۲ تا ۰٫۰۱ میلی متر اشغال می کند که حدود نیم میلیون بار از یک خانه دوطبقه عادی کوچکتر می باشد.

این خانه که در بالای یک فیبر نوری قرار گرفته است، دارای یک سقف مثلثی شکل، چهار پنجره، یک در، دودکش و دیوارهایی ساخته شده از یک پوسته سیلیکای فوق العاده نازک با ضخامتی حدود ۰٫۰۰۱۲ میلیمتر می باشد.

کوچکترین خانه دنیا

مهندس Jean-Yves Rauch گفته است: “ما تصمیم گرفتیم کوچکترین خانه دنیا را روی فیبر بسازیم تا نشان دهیم قادر هستیم که این مجموعه های میکروسکوپی را در بالای فیبر نوری با دقت بالا تحقق بخشیم.”

“برای اولین بار ما قادر به ساخت طرح و مونتاژ کردن با دقتی کمتر از ۲ نانومتر بودیم که نتیجه بسیار مهمی می باشد.”

کوچکترین خانه دنیا

مهندسینی که این خانه را ساخته اند از یک سیستم مونتاژ نانو استفاده کرده اند که شامل یک ربات بسیار کوچک می باشد که در یک اتاق خلأ کار می کند. برای بریدن دیوارها و سقف خانه که از جنس ورقه نازک سیلیکا می باشد، از یک پرتو یونی استفاده شده است.

مهندسین از پرتو یون برای متصل کردن پشت بام و دیوارها به آن مکان استفاده کرده اند و پرتو را با تزریق گاز برای ایجاد الگوی کاشی کاری روی پشت بام ترکیب کرده اند.

کوچکترین خانه دنیا

تیم اجرای این پروژه تجربه خود را در مجله تکنولوژی و علوم خلأ (Journal of Vacuum Science and Technology A) منتشر کرده اند. توسعه در زمینه ساخت با نانو ممکن است در حوزه ساخت و ساز ساختمان های رباتیک گسترده نباشد، اما برای حوزه های دیگر رباتیک بسیار قابل توجه خواهد بود.

موسسه آمریکایی فیزیک، ناشر مجله JVST A می گوید :”فیبرهای نوری با ضخامتی به اندازه موی انسان می توانند به نقاط خارج از دسترس مانند موتورهای جت و رگ های خونی برای کشف هر آنچه که قابل رویت نیست، وارد شوند.”

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.