سازمان هدفمندی یارانه‌ها با ماهیت شرکت دولتی تاسیس می شود

0

معاون پارلمانی دولت از توافق اعضای کمیته مشترک مجلس و دولت به منظور تاسیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با ماهیت شرکت دولتی خبر داد.
محمدرضا میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهوریی و عضو سابق هیئت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به جلسه یک شنبه شب کمیته مشترک مجلس و دولت در خصوص لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها اظهار داشت: جلسه شب گذشته کمیته مشترک مجلس و دولت با حضور رئیس جمهوری و آقایان محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس، غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون ویژه طرح تحولات اقتصادی دولت، محمد حسین فرهنگی نماینده تبریز و عبداللهی به عنوان نمایندگان مجلس و عزیزی، فرزین و بنده به عنوان نمایندگان دولت تشکیل شد که آقای دلخوش نیز به عنوان سخنگوی کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی به این جلسه دعوت شده بود و حضور یافت؛ وزیر اقتصاد نیز برای حضور در جلسه مذکور دعوت شده بود اما وی به علت سفر نتوانست در این جلسه حاضر شود.
وی ادامه داد:‌ در جلسه شب گذشته ماده الحاقی به لایحه هدفمندی یارانه‌ها که در جلسه گذشته کمیسیون ویژه با رئیس جمهوری مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود و یک پیش‌نویس تفاهمی نیز نگارش شده بود روی این مسئله بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
به گفته وی، این جلسه بیش از دو ساعت به طول انجامید که در نهایت اعضای کمیته مشترک مجلس توضیحات دولت و رئیس جمهوری را قانع‌کننده دانستند و در نهایت متن قبلی نوشته شده همراه با اصلاحاتی مورد توافق بین نمایندگان مجلس و نمایندگان دولت قرار گرفت.این عضو سابق هیئت رئیسه مجلس همچنین با اشاره به ماده الحاقی به کل لایحه هدفمندی یارانه‌ها، تصریح کرد: این ماده الحاقی باید در کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی تصویب شود و بعد در صحن علنی مجلس نهایی شود؛ پس از بحث‌های مختلف صورت گرفته در این جلسه و توضیحات آقای رئیس جمهوری تقریبا انتظارات مجلس هم از جهت نظارت و حضور دیوان محاسبات کل کشور نسبت به نظارت بر عملکرد دولت و یا سازمان و یا شرکت هدفمندسازی یارانه‌ها تامین شد.
وی ادامه داد: در این جلسه همچنین نظر دولت نیز از این جهت که هم سازوکار مستقلی برای اجرای لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها تامین شد و هم آن روند جاری بروکراسی موجود در دولت را ندارد و از اصلاحات حقوقی موردنظر قانون که شرکت‌های با ماهیت دولتی در چارچوب همان مقررات و قوانین عمل می‌کنند در صورت تاسیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در صحن مجلس این سازمان نیز به همان شکل عمل خواهد کرد.
میرتاج‌الدینی در ادامه ابراز امیدواری کرد که این پیشنهاد در کمیسیون ویژه نیز تصویب شود تا دولت بتواند لایحه مذکور را پیش ببرد چرا که هم بودجه سال آینده و هم برنامه ۵ ساله توسعه منوط به تصویب این لایحه است.
به گفته معاون پارلمانی رئیس جمهوری، تا زمانی که تکلیف لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها مشخص نشود بخش‌هایی از قانون بودجه سال ۸۹ و برنامه پنجم توسعه مبهم می‌ماند.
میرتاج‌الدینی همچنین گفت که در این جلسه تاسیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با ماهیت شرکت دولتی تصویب شد و مورد توافق اعضای کمیته مشترک مجلس و دولت و رئیس جمهوری قرار گرفت که نحوه عملکرد این سازمان در این ماده الحاقی منظور شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.