سازه‌های تهران ضعف‌های جدی دارد

0

مدیر کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان این که گسل‌های فعال و متعددی در تهران وجود دارد که بیش از ۱۷۰ سال است که انرژی در آنها جمع شده، بر ضرورت توجه به ساخت و سازهای اصولی به ویژه کنترل و نظارت دقیق بر روند تولید تا مصرف بتن تاکید کرد.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا، محمد باقرخسروی با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشور گفت : امروزه دیگر خطر زلزله و وقوع آن در کشور و به ویژه درتهران بر کسی پوشیده نیست و واقعیت آن است که در این کلانشهر، گسل های فعال و متعددی وجود دارد که طول برخی از آنها ازجمله گسل شمال تهران و گسل مشاء به حدود ۱۰۰ کیلومتر و یا بیشترمی رسد.
وی افزود: با این حال سالهاست که زلزله قدرتمندی دراین شهررخ نداده و بیش از ۱۷۰ سال است که انر‍ژی دراین گسل ها جمع شده است، این درحالیست که محققان از طریق مطالعات آماری، دوره بازگشت زلزله‌ای قدرتمند در تهران را حدود ۱۵۰ سال پیش‌بینی کرده‌اند.
خسروی با بیان این که سازه‌های موجود درشهر از ضعف های متعددی برخوردار و به شدت آسیب پذیرهستند، تصریح کرد: ضعف طراحی، استفاده از مصالح غیراستاندارد، نبود کارگران ماهر، ضعف در اجرای عملیات اجرایی مهم مانند تیر، ستون، سقف، دیوارو اتصالات از جمله ضعف های مهمی است که در سازه های شهر تهران وجود دارد.
مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با تاکید بر اهمیت استفاده از بتن‌ها به دلیل کاربرد آنها دراسکلت‌های بتنی، سقف و پی ساختمان‌ها گفت: با توجه به امکانات موجود و توانمندی شرکت‌های تولید بتن استاندارد، نباید اجازه داد بتن غیراستاندارد در کارگاهها، توسط افراد و کارگران غیرماهر ساخته و در اجزای مهمی مانند ستون‌ها مصرف شود، چرا که علاوه بر به خطر انداختن جان ساکنان ساختمان، محله‌ای را نیز دچار مخاطره می‌کند.
وی توجه به مقوله حمل بتن آماده را از دیگر شاخصه‌های مهم در این صنعت دانست و گفت: با توجه به اهمیت این موضوع، کنترل و نظارتی دقیق و کارشناسانه بر روند تولید تا مصرف بتن ضروری است و در این میان کارشناسان و ماموران بازدید نواحی مسوولیت حساسی دارند که تا کنون دوره‌های آموزشی نیز درهمین راستا برپا شده است.
مدیر کل معماری و ساختمان با اشاره به اینکه با توجه به قوانین حاکم برشهرداری و مقررات ملی ساختمان، وظیفه کنترل ساختمان ها و ایمنی شهروندان، مستقیما متوجه شهرداری‌ها نیست، گفت: شهرداری تهران با برگزاری دوره‌های آموزشی سعی دارد تا به هدف خود که همان ارتقای سطح دانش مهندسان و کارشناسان نواحی است، دست یابد.
خسروی ابراز امیدواری کرد تا با همکاری همه ارگان های مربوطه و با عمل به تعهدات مهندسی و انجام بازدیدها و نظارت های مستمر،گامی موثردرجهت اعتلای کیفیت ساختمان و مصالح به کار رفته حین ساخت و ساز در تهران و پیشگیری از بحران ناشی از زلزله ای احتمالی برداشته شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.