سامانه تخمین تلفات زمین لرزه در تهران

0

بهره‌برداری از سامانه تخمین سریع تلفات و خسارات زمین لرزه واقع در ساختمان مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران به طور رسمی آغاز شد.
به گزارش consbank به نقل از خبرگزاری مهر، هدف طرح اخیر بهبود سامانه فرماندهی واکنش اضطراری بعد از وقوع زلزله، توسعه‌ و عملیاتی شدن سامانه برآورد سریع تلفات و خسارت و همچنین بهبود ظرفیتها و ارتقای توانمندی و آمادگی مردم و مسئولان در قالب تهیه برنامه تخلیه اضطراری است که در مجموع سبب ارتقای آمادگی مسئولان در پاسخ به اثرات زلزله احتمالی و نیز واکنش مناسب شهروندان به اثرات زلزله در طی ۷۲ ساعت اولیه بعد از وقوع زلزله خواهد شد.
به گفته کامبد امینی حسینی مدیر پروژه مذکور این طرح در دو مرحله به اجرا گذاشته شد. در مرحله نخست این طرح که از آذرماه سال ۸۵ آغاز شد و شش ماه به طول انجامید سازماندهی و ایجاد تشکلهای محله‌ای مدیریت بحران، ارزیابی امکان استقرار سامانه برآورد سریع تلفات و خسارات در شهر تهران و روشهای ارتقای واکنش اضطراری مدیریت شهری مورد مطالعه قرار گرفت و در نهایت فهرستی از اولویتهای مربوط به توانمند سازی نظام مدیریت بحران تهیه شد. در مرحله دوم این پروژه اولویتهای انجام طرح در قالب سه موضوع فوق الذکر به اجرا گذاشته شد.
همچنین در اجرای بخش دوم این طرح (توسعه سامانه ارزیابی سریع تلفات و خسارات ناشی از زلزله) در مرحله اول تعداد ۱۰ دستگاه شتاب‌نگار با مشارکت جایکا تهیه و در سطح شهر نصب شد. این دستگاهها به صورت برخط (آنلاین) اطلاعات مربوط به وقوع زلزله احتمالی را پایش کرده و به صورت پیوسته به مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران مخابره می‌کنند. در این ستاد نرم افزارها و سخت افزارهای لازم به همراه توابع مرتبط با همکاری نیروهای متخصص سازمان با نهادهایی نظیر جایکا، دانشگاه خواجه نصیر طوسی و پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله مطالعه، طراحی و راه اندازی شده است. این سامانه با دریافت اطلاعات مرتبط با وقوع زلزله، بلافاصله با تحلیل توزیع شدت زمین لرزه در نقاط مختلف شهر (در مقیاس بلوک) قادر است میزان تلفات و خسارات وارده در هر نقطه از شهر را در کوتاهترین زمان ممکن برآورد و مدیران شهری را در سازماندهی و مدیریت حادثه یاری کند.
در بخش دیگری از این طرح توسعه برنامه‌های تخلیه اضطراری در شهر تهران مورد توجه قرار گرفت. در این بخش راهنمای تخلیه امن، نقشه‌های شناسایی نقاط آسیب‌پذیر در محلات شهری و نیز نقشه‌های تخلیه اضطراری در مناطق پایلوت تهیه و در اختیار شهروندان محلات ذیربط قرار گرفت. همچنین در این محلات مانورهای تخلیه امن و اسکان اضطراری با استفاده از نقشه‌های ارائه شده و آموزشهای عمومی به شهروندان ساکن در این محلات به اجرا گذاشته شد. در حال حاضر توسعه این نقشه‌ها برای سایر محلات تهران در دستور کار سازمان قرار دارد.
با پایان یافتن مدت اجرای طرح تیم مستقلی از ارزیابان ایرانی و ژاپنی دستاوردهای طرح را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند. این تیم در طول مدت ارزیابی شاخصهای مختلف مرتبط با انجام طرح را بررسی و امتیاز دهی کردند. نتایج این ارزیابی نشان داد که پروژه در اغلب شاخصها با درجه عالی و در برخی شاخصها نیز با درجه خوب و با موفقیت کامل به انجام رسیده است که افتخاری برای کشور محسوب می شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.