سان‌فیت اتصالاتی با هزینه کمتر و عمری طولانی

0

با توجه به الزامات معماری مدرن و تغییر در نگرش‌ها که اصول را بر مبنای ایمن‌سازی و سبک‌سازی بنا نهاده است می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از سیستم‌ پوش‌فیت به دلیل کمی وزن و عدم نیاز به تقویت سازه برای پذیرش بار اضافی نه تنها صرفه‌جویی اقتصادی به همراه دارد بلکه در شرایط لرزش‌های مخرب پرتاب شدن و سقوط اجزا تشکیل‌دهنده آن هیچ‌گونه خطری را متوجه ساکنان ساختمان نخواهد کرد.
لوله و اتصالات سان‌فیت با توجه به وزن مخصوص مواد، استفاده از تکنولوژی پیشرفته ساخت و ویژگی‌های ابعادی، به مراتب سبک‌تر از لوله و اتصالات چدنی است. هرچند که وزن مخصوص چدن حدود ۹ برابر سنگین‌تر از پلی‌پروپیلن است اما در مقایسه گاهی ممکن است وزن یک اتصال چدنی ۴۰ تا ۵۰ برابر سنگین‌تر از مشابه آن از جنس پلی‌پروپیلن باشد. برخلاف سیستم فاضلابی قبلی، مجاری در سیستم سان‌فیت فوق‌العاده صاف و صیقلی است به همین دلیل امکان پیدایش رسوب ناشی از فرآیندهای فیزیکی کاملا منتفی است.
پلی‌پروپیلن مورد استفاده در ساخت سیستم سان‌فیت در برابر تمام مواد شیمیایی متعارف موجود در فاضلاب دارای مقاومت بسیار بالایی است و بدین‌ترتیب برخلاف چدن که به دلیل ماهیت فلزی خود دارای میل ترکیب شیمیایی شدید با اکثر مواد بوده و پیامد آن ایجاد رسوب‌های غیرقابل حل در آب، در جداره‌های مجاری و در نتیجه گرفتگی و انسداد است، در سیستم سان‌فیت هیچ‌گونه امکانی برای پیدایش رسوب در اثر فعل و انفعالات شیمیایی وجود ندارد و به این ترتیب طول عمر سیستم تقریبا نامحدود است. حال آن‌که چدن در شرایط سخت، عمر بسیار کوتاهی دارد.

امکان ورود آب با دمای بیش از ۶۰ درجه سانتی‌گراد
در سیستم‌های چدنی ورود آب با دمای بیش از ۶۰ درجه درون سیستم فاضلاب براساس استانداردهای ذیربط جایز نیست. زیرا انقباض و انبساط شدید ناشی از تغییرات دما می‌تواند از طریق از جاکندن بست‌ها و از بین رفتن آب‌بندی، کارکرد سیستم را مختل کند و به همین دلیل توصیه بر آن است که حتما قبل از وارد کردن مایعات به درون سیستم، دمای آن به زیر ۶۰ درجه سانتی‌گراد تقلیل داده شود.
اما سیستم سان‌فیت با توجه به ماهیت ماده مورد استفاده و وجود سوکت‌های متعدد در سراسر شبکه، قابلیت پذیرش آب با دمای تا ۹۵ درجه سانتی‌گراد بدون ایجاد هرگونه پی‌آمد منفی را دارا است. در سیستم سان‌فیت با توجه به تنوع زوایا، ابعاد، طول‌ها و همچنین وجود سوکت در تمام لوله و اتصالات، انعطاف‌پذیری بالایی وجود دارد و می‌توان در هر مرحله‌ای از کار بسته به شرایط تغییرات مورد نظر را بدون ایجاد هیچ‌گونه خساراتی اعمال کرد. حال‌ آن‌که در سیستم‌های چدنی این کار در مواردی ناممکن و در مواردی دیگر بسیار پرهزینه، وقت‌گیر و دشوار است. طراحی و ساخت مجموعه اتصالات و لوله‌های پوش‌فیت به صورتی است که تمام اجزا تشکیل‌دهنده سیستم از طریق‌ حلقه‌های آب‌بندی خاص به صورت کامل آب‌بندی می‌شوند و به خوبی شرایط تست آب‌بند رایج در جهان و مطرح در مقررات ملی مسکن و ساختمان کشور را پاسخگو است. حال آن‌که سیستم‌های چدنی را معمولا به صورت آب‌رو تست کرده و در صورت آب‌بند بودن حتما اولین لرزش و یا نشست ساختمان حالت آب‌بند را مختل می‌کند. از طرفی ورود آب داغ بیش از ۶۰ درجه نیز شرایط آب‌بند را به‌طور کامل برهم خواهد زد.
با توجه به محدودیت‌های و مشکلات موجود در سیستم‌های چدنی، کاربرد سیستم‌های چدنی مشابه آن‌چه که امروزه در برخی از پروژه‌های ساختمانی در مملکت ما در مورد استفاده است، سالهاست که در اکثر کشورهای جهان منسوخ و به دست فراموشی سپرده شده است و سیستم‌های پلیمری به خوبی و با کارایی بسیار بهتر جایگزین سیستم‌های چدنی شده‌اند. تجزیه و تحلیل‌های انجام شده به خوبی مشخص‌کرده است که هزینه تمام شده در سیستم‌های چدنی حداقل دو برابر سیستم‌های پوش‌فیت بوده وصرف‌نظر از صرفه‌جویی اقتصادی عمر مفید سیستم پوش‌فیت، نبود خطر انسداد و گرفتگی، امکان کاستن از بار تحمیلی به ساختمان حفظ سلامت مجریان، برگشت سریع‌تر سرمایه به دلیل سرعت نصب و اجرا، امکان اجرای سیستم و نت کامل، امکان ایجاد تغییرات یا انجام تعمیرات بدون بروز خسارت و بسیاری از ویژگی‌های دیگر برتری این سیستم را بر سیستم‌های چدنی به خوبی آشکار کرده و توجیهی قوی برای انتخاب سیستم پوش‌فیت است.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.