سایه دولت از قیمتگذاری سنگ آهن کنار می‌رود

0
به گزارش Consbank، شاپور محمدی صبح امروز در جمع خبرنگاران در خصوص آزادسازی قیمت سنگ آهن گفت: با توجه به مشکلات موجود در قیمتگذاری سنگ آهن و نارضایتی فعالان این عرصه و سهامداران و ذینفعان، فرمولی برای تعیین قیمت سنگ آهن از سوی سازمان بورس تهیه شده است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: این فرمول برای اجرایی شدن به وزیر صنعت، معدن و تجارت و برخی از نمایندگان مجلس نیز ارائه شده است.
وی در پاسخ به پرسش تسنیم در خصوص جزئیات این فرمول تصریح کرد: در واقع با تعیین این فرمول تلاش داریم تا تمام سنگ آهن و سایر فرآورده‌های معدنی که بخش خصوصی تولید می‌کند، به قیمتهای جهانی متصل و متناسب با آن نیز قیمتهای داخلی تعیین شوند و عملا دولت دخل و تصرفی در قیمتگذاری نداشته باشد.
به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار؛ این فرمول بر اساس قیمت های قیمتهای جهانی تهیه و تنظیم شده است.
گفتنی است، کنسانتره سنگ آهن در حالی در جهان قیمتهای بیش از ۹۰ دلاری را پشت سرگذاشته که هر تن کنسانتره در ایران با قیمت متوسط ۳۸تا ۴۰ دلار به فروش می‌رسد و در حالی این ارزان فروشی صورت میگیرد که فولاد در ایران با نرخ جهانی معامله می‌شود و این شرایط سبب شده که صنعت سنگ آهن با شرایط نامساعدی مواجه شده و ۱۰ هزار میلیارد تومان توسعه در این صنعت به عنوان پیش نیاز تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ با مخاطره مواجه گردد.
از سویی دیگر ارزان فروشی سنگ آهن در ایران به سود فولادسازان تمام شده و اخیرا فولاد مبارکه به دلیل بهره‌مندی از سنگ آهن ارزان سود سال ۹۶ خود را ۵۳ درصد افزایش داده، در حالی که معدنی‌ها هیچ افزایشی نداشته‌اند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.