سبقت نرخ رشد مسکن از تورم عمومی

0

سبقت نرخ رشد مسکن از تورم عمومی

بررسی‌های صورت گرفته بر روند تغییرات تورم نقطه به نقطه در حوزه مسکن نشان می‌دهد در سه ماه ابتدای سال جاری رشد قیمت مسکن از میزان تورم عمومی کشور کمتر بوده که این موضوع باعث شده تا رشدی غیرتورمی در این حوزه شاهد باشیم. البته این روند با وجود آن‌که شکاف بین تورم عمومی کشور و تورم مسکن روند کاهشی داشته، تا نیمه اول سال حفظ شده تا بازار مسکن با حباب و شوک قیمتی مواجه نشود. اما این معادله نانوشته همزمان با ورود به نیمه دوم سال به نفع بازارمسکن تغییر جهت داده و سرعت رشد قیمت‌ها دربازار مسکن از نرخ تورم عمومی کشور پیشی گرفته است که به نوعی نمایانگر آغاز دوره رشد تورمی در بازار مسکن است. در واقع در صورت تداوم این وضعیت و پیشی گرفتن روند رشد قیمت‌ها این ذهنیت در بین بازیگران بازار مسکن ایجاد شده که در ماه‌های پایانی سال شاهد جهش قیمتی و رونق نسبی پس از ۵ سال رکود باشیم. اما آنچه مسلم است بخش مسکن وابسته به اقتصاد کلان بوده و نمی‌تواند مسیری متفاوت از بدنه اقتصادی کشور طی کند. بنابراین رونق مسکن در صورتی محقق خواهد شد که مجموعه اقتصاد و اقتصاد کلان نیز شاهد رونق باشد. بنابراین بررسی تمامی فاکتورهای اقتصادی موید این مطلب است که با وجود تغییرات حاصل شده، میزان رشد قیمت مسکن تهران در ماه‌های باقی‌مانده از سال ۹۶ متناسب با نرخ تورم عمومی حرکت خواهد کرد و در صورتی که اتفاق خاصی در متغیرهای بیرونی و درونی بازار ملک رخ ندهد، میزان رشد قیمت مسکن در ماه‌های آتی سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته، معادل نرخ تورم نقطه به نقطه یا اندکی بیشتر از آن خواهد بود که نمی‌توان جهش قیمتی و یا رونق مورد نظر در بازار مسکن را حداقل تا پایان سال انتظار داشت.

باید توجه داشت یکی از مهم‌ترین متغیرهای بیرونی موثر بر رفتار قیمت مسکن نرخ تورم عمومی است در واقع منحنی نرخ رشد قیمت اسمی مسکن و نرخ تورم عمومی از یک روند مشخصی تبعیت می‌کند. به عبارتی تورم عمومی همواره به صورت ثابت حرکت کرده که شیب آن در دوره‌های مختلف زمانی بسته به سیاست‌های پولی کشور متغیر خواهد بود، این در حالیست که نرخ رشد قیمت مسکن از حرکت سینوسی تبعیت می‌کند به گونه‌ای‌که در دوره رونق  این منحنی از نرخ تورم عمومی سبقت می‌گیرد و در زمان رکود معاملات و تخلیه حباب مسکن، منحنی رشد قیمت مسکن تغییر جهت داده و با شیب منفی، به سمت زیر منحنی تورم عمومی تغییرجهت می‌دهد.

سبقت نرخ رشد مسکن از تورم عمومی

البته روند حرکتی در منحنی تورم عمومی و رشد قیمت مسکن فقط منحصر به سال‌های اخیر نیست و این روند را از اوایل دهه ۷۰ شاهد هستیم. باید توجه داشت در زمان خروج از رکود و ترکیدن حباب مسکن معمولا اندک نوسانات مثبت قیمتی در بازار معاملات به چشم می‌خورد که می‌توان گفت‌ «میزان رشد قیمت اسمی مسکن» با «نرخ تورم عمومی» همگام است به این مفهوم که با افزایش نرخ تورم عمومی این تغییر به صورت حباب قیمتی ظاهر شده و زمینه را برای رشد بیشتر قیمت اسمی مسکن در طول دوره رونق فراهم می‌کند. اما انچه حائز اهمیت است محدودتر شدن قیمت اسمی در زمانی است که نرخ تورم عمومی به صورت تک رقمی ظاهر شود. به این مفهوم که چنانچه نرخ تورم عمومی تک‌رقمی باشد، در نتیجه میزان رشد قیمت اسمی که علی‌القاعده در زمان رونق، از تورم عمومی فراتر خواهد رفت نیز «محدودتر» خواهد شد. تکرار جهش قیمتی مسکن در بازه سال‌های ۸۶ تا ۹۱ که به نوعی فعالان حوزه از آن به عنوان جشن معاملات یاد می‌کنند در شرایطی که نرخ تورم عمومی به شدت تحت کنترل دولت است انتظاری بیهوده است چرا که حباب بازار معاملات مسکن در حال حاضر و با وجودی‌که نرخ تورم عمومی در مرز ۱۰ درصد قرار گرفته است بیشتر رشد نخواهد کرد و در نتیجه ارتفاع منحنی رشد مثبت قیمت مسکن نیز کمتر از دوره‌های رونق پیشین خواهد بود. از سوی دیگر نباید تأثیر عوامل و فاکتورهای موثر دیگر بر روی قیمت مسکن را نادیده گرفت، فاکتورهای همچون نرخ‌های بالای سود بانکی و همچنین حجم بالای خانه‌های خالی همچون سدی است که رفتار هیجانی قیمت مسکن را کنترل خواهد کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.