سرعت ساخت و سازنباید کیفیت را کاهش دهد

0

یک کارشناس مسکن با بیان اینکه روش ساخت و ساز سنتی به تنهایی پاسخگوی نیاز انبوه مسکن نیست، گفت: خوشبختانه دولت پذیرفته صنعتی‌سازی می‌تواند راه‌حل پاسخگویی به نیاز انبوه مسکن باشد.
دکتر محمد عدالتخواه کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پیش از انقلاب قدم‌هایی را برای حرکت به سمت ساخت و ساز صنعتی برداشتیم اما تعدادی از کارشناسان همواره با صنعتی‌سازی مخالف بودند و این روش ساخت و ساز را با فرهنگ و هویت کشور سازگار نمی‌دانستند.
عدالتخواه با بیان اینکه دولت صنعتی‌سازی را در دستور کار قرار داده است، خاطرنشان کرد: هفته گذشته یک نمونه از مسکن سریع‌الاحداث که در ۴۵ روز ساخته شده بود توسط وزیر مسکن افتتاح شد اما با یک گل بهار نمی‌شود. زیرا مشکل کمبود مسکن به زمان وابسته نیست و افرادی که سی سال از صاحبخانه بودن محروم بوده‌اند آمادگی دارند که برای خانه‌دار شدن یک سال صبر کنند.
وی با بیان اینکه سرعت همیشه یک امتیاز است، خاطرنشان کرد: سرعت نباید باعث کاهش کیفیت شود و تولید خانه‌هایی را که فاقد امکانات لازم است در پی داشته باشد.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه پیشرفت تکنولوژی خوب است، گفت: از چنین روش ساختی باید در شرایط خاص مانند تخریب خانه‌ها پس از زلزله استفاده کرد.
عدالتخواه در ادامه ضمن بیان اینکه خانه ‌دارای ویژگی‌های خاصی است، اضافه کرد: اگر منظور از ساخت چنین خانه‌هایی تهیه سرپناه است، ۴۵ روز زمان زیادی برای تولید آنهاست.این کارشناس مسکن گفت: علاوه بر بحران اقتصادی، کاهش درآمد نفت و کاهش درآمد مردم، بدون تردید مداخله دولت در امور زمین نیز در کاهش قیمت آن موثر بود.
وی ادامه داد: اگرچه در این مداخله اشتباهاتی مانند نامناسب بودن زمین‌های طرح مسکن مهر وجود دارد اما به‌طور کلی سیاست دولت مبنی بر مداخله در امور زمین مناسب بوده است.
عدالتخواه در ادامه با اشاره به شهرک اکباتان که به روش صنعتی ساخته شده است، تصریح کرد: با صنعتی‌سازی سرعت ساخت و ساز افزایش می‌یابد و اگر روش کار اصولی باشد، خانه‌هایی مقاوم تولید می‌شود.
عدالتخواه با بیان اینکه مهم‌ترین مشخصه خانه ایمنی است، گفت: در روستاها مشکل کمبود خانه وجود ندارد بلکه کمبود خانه‌های ایمن و قابل سکونت معضل است و شاید این مدل کوچک با تغییر در معماری بتواند در روستاها موثر باشد.
وی با بیان اینکه طرح مسکن سریع‌الاحداث باید در معرض نظرخواهی گذاشته شود، گفت: بهتر است این پروژه توسط معماران و حرفه‌مندان مورد بررسی قرار بگیرد.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه ساخت و ساز به روش صنعتی باید ارزان‌تر تمام شود، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل قانع نبودن برخی دست‌اندرکاران تا به حال ساخت و ساز صنعتی ارزان‌تر از ساخت و ساز به شیوه سنتی نبوده و این امر یکی از موانع گسترش صنعتی‌سازی محسوب شده است.وی با بیان اینکه مدعیان صنعتی سازی باید استدلال لازم برای ارزان‌تر بودن آن را ارائه کنند، خاطرنشان کرد: اگر گفته می‌شود ساخت و ساز با این روش متری ۳۰۰ هزار تومان تمام می‌شود باید جزییات ارائه شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.