سرمایه‌گذاری خارجی اندک به مثابه زنگ خطری برای اقتصاد است

0

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای دستیابی به اهداف سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و نیز تحقق چشم‌انداز ۲۰ ساله باید ابتدا در خصوص موضوعاتی چون ثروت و رابطه کارگر و کارفرما مطابق الگوی معماری جدید اقتصادی کشور فرهنگ‌سازی شود.
به گزارش ایلنا، محسن رضایی در نخستین همایش توانمندی‌ها و نقش کارفرمایان و شرکت‌های خدماتی در تحقق سیاست‌های کلی اصل ۴۴، گفت: شرکت‌های خدماتی در سال‌های گذشته بخش مهمی از مسوولیت‌های دولت جمهوری اسلامی را برعهده داشته‌اند و امروز نیز به عنوان طلایه‌داران معماری جدید اقتصادی کشور نقش مهمی در تحقق اهداف تعیین شده در سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و چشم‌انداز ۲۰ ساله دارند.
وی با بیان اینکه موسسات خدماتی حکم حلقه‌ای را دارند که از بعد سقوط فرهنگ و تمدن ایرانی و استیلای فرهنگ و تمدن خارجی بر آن در پایان دوره صفویه به مدت ۳۰۰ سال مفقود شده بود، در پاسخ به انتقاد شرکت‌های خدماتی از مشکلات روز گفت: مشکل اینجاست که با وجود آغاز حرکت به سمت ساختار معماری جدید اقتصاد ایران، هنوز بسترهای فرهنگی و اجتماعی کشور مطابق این معماری تغییر نکرده و در تقابل آن قرار دارد.
محسن رضایی با تاکید بر اینکه این مشکل با جابه‌جایی و تغییر اشخاص برطرف نمی‌شود، گفت: برای حل این مساله باید زمینه حضور میلیونی مردم را در عرصه معماری جدید اقتصادی کشور فراهم کرد.
وی یادآور شد: مشابه این اقدام در سال‌های پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی صورت گرفت و به واسطه حضور میلیونی مردم در عرصه سیاست و دفاع در ایران معاصر دولت و امنیت ملی و غیروابسته به سیاست خارجی شکل گرفت.
فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه در بعد اقتصادی این مساله پس از یک دهه تاخیر با طراحی معماری اقتصاد جدید فراهم شد، افزود: امروز که با ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ و اهداف چشم‌انداز نقشه این معماری مشخص شده است باید با بازتعریف تازه‌ای از دولت در جهت واگذاری مسوولیت‌ها به مردم، کوچک‌سازی و در عین حال افزایش بهره‌وری دولت حرکت کنیم.
رضایی یادآوری آمار مربوطه به میزان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران گفت: در شرایط کنونی اختصاص یافتن تنها ۶۰۰ میلیون دلار به سرمایه‌گذاری خارجی در ایران برای کشور زنگ خطر است و باید با زمینه‌سازی حضور میلیونی توده مردم و نخبگان ایران در عرصه اقتصاد این میزان را سقف میلیاردها دلار افزایش داد.
به گفته دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، تحقق این اهداف مانند یک انقلاب است که نمود آن نه از طریق شعار و سخنرانی و نوشتن بر روی کاغذ، که تنها از طریق عینی و فیزیکی امکان‌پذیر است.
وی افزود: برای این منظور باید قبل از آنکه به توسعه با دید فنی بنگریم باید آن را از زاویه مسائل اجتماعی که همان تغییر زیرساخت‌های و فرهنگ موجود است، بنگریم.
وی با بیان اینکه در ایران هنوز مسائل فرهنگی و اجتماعی مطابق نیازهای روز تغییر نکرده است، از شرکت‌های پیمانکاری خواست تا با هوشیاری کامل نسبت به شناسایی موانع مقاومت‌کننده در مقابل اصل ۴۴ و چشم‌انداز توسعه و یافتن راه‌حل برای عبور از آنها برآیند.
وی گفت: ممکن است اهداف تعیین شده در شرایط کنونی رویاگونه باشند اما معتقدیم که با فراهم شدن امکانات این اهداف آرمان‌گرایانه به مرور دست یافتنی خواهند شد.
رضایی با بیان اینکه دیگر دولت نمی‌تواند با اشغال صندلی مردم وظایف آنها را متقبل شود، گفت: اجرای اصل ۴۴ یعنی جایگزین شدن رقابت سالم و سازنده بخش خصوصی بر رانت دولتی و برتری اقتصاد ایران نسبت به اقتصاد کشورهایی مانند چین.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید مناسبات کارگر و کارفرمایی در ایران مانند کشور ژاپن شود، گفت: در اقتصاد ژاپن نه کارگر دنبال کم‌کاری است و نه کارفرما دنبال پرداخت نکردن دستمزد کارگر، بلکه طرفین با دلسوزی با یکدیگر همکاری و تعامل دارند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.