سرمایه گذاران جنوب شرق آسیا سرمایه های خود را از دوبی خارج می کنند

0

رسانه های منطقه جنوب شرق آسیا با انعکاس اخبار مربوط به کاهش اعتماد سرمایه گذاران کشورهای این منطقه برای سرمایه گذاری در دوبی، بر بیهوده بودن تلاش های مقامات این منطقه برای دستیابی به آنچه استحقاق آن را ندارند، تاکید کردند.
به گزارش ایرنا از مالزی، به دنبال تشدید بحران مالی در بازارهای امارات و افزایش قرض های شرکت های تجاری دولتی در دوبی، مقامات مالی و اقتصادی و سرمایه گذاران کشورهای جنوب شرق آسیا نیز نسبت به وضعیت نابسامان اقتصادی در این منطقه نگران شده و درصدد تجدیدنظر در سرمایه گذاری های خود هستند.
به گزارش روزنامه استار چاپ مالزی، شاخص بهای سهام در برخی از بورس های منطقه آسیای جنوب شرقی به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از عواقب بحران های مالی در منطقه دوبی با عدم ثبات مواجه شده است.
به نوشته این روزنامه، اگر چه امارات متحده عربی با وضع قوانین و ایجاد تغییرات و حمایت های پولی و بانکی قصد دارد مشکلات موجود را به گونه ای حل و فصل کرده یا بر آن سرپوش بگذارد اما گستره رکود اقتصادی در منطقه دوبی به حدی است که سرمایه گذاران کشورهای جنوب شرق آسیا را نگران کرده است.
علاوه بر این برخی از این سرمایه گذاران تاکید کردند که منطقه دوبی از ابتدا نیز ظرفیت های لازم برای تبدیل شدن به منطقه ای تجاری و جذب سرمایه های هنگفت را نداشته است و اکنون ناتوانی مقامات امارات در اداره چنین منطقه ای آشکار شده است.
بر اساس گزارش های منتشر شده میزان بدهی های ۱۸۴ میلیارد دلاری دوبی و ابوظبی و ناتوانی این دو امارت در باز پرداخت بدهی های خود باعث رکود در برخی بورس های بین المللی نیز شده به گونه ای که آنها را با چالشی جدی مواجه کرده است.
سامانه اینترنتی “نیشن” از کشور تایلند نیز روز سه شنبه ضمن ارایه گزارشی از وضعیت رکود اقتصادی موجود در دوبی نوشت: دوبی تاوان آن را می دهد که سعی داشت خود را چیزی نشان دهد که واقعا نبود.
این سامانه اینترنتی فرو ریختن وضعیت مالی امارات متحده عربی را درسی بزرگ برای کشورهایی دانست که جهت رشد سریع اقتصادی از خود بی تابی نشان می دهند و امروز سرمایه گذاران کشورهای جنوب شرق آسیا نیز به دنبال خروج سرمایه های خود از این منطقه و نجات سرمایه های خود هستند.
این سامانه وضعیت مالی حال حاضر دوبی را یک اشتباه بزرگ تکنیکی توسط دولت این کشور نامید و بررسی نوع واکنش جهانی به این شکست را آموزنده عنوان کرد.
این گزارش ضمن اشاره به تصمیم هفته گذشته دوبی برای به تاخیر انداختن بازپرداخت وام ۵۹ میلیارد دلاری خود و نیز خیز اقتصادی این کشور در چهار سال گذشته که با اخذ مجموع ۸۰ میلیارد دلار وام همراه بوده این اقدامات را یک اشتباه بزرگ تاکتیکی عنوان کرد.
سامانه اینترنتی نیشن در نهایت تاکید می کند: حباب های خوش خیالی دوبی حالا یکی یکی در حال ترکیدن است و قیمت ملک در این کشور که آرزوی تبدیل شدن به دروازه خاورمیانه را داشته به نصف کاهش یافته است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.