سرمایه گذاری در ساختمانهای نوین انتشار دی اکسید کربن را کاهش می دهد

0

سرمایه گذاری در ساختمان هایی که بهره وری بالایی در زمینه انرژی دارند می تواند ضمن تقویت سازه های ساختمانی، میزان انتشار گازهای گلخانه ای را نیز به طور قابل توجهی کاهش دهد.
پایگاه اینترنتی سوشال فاندز SocialFunds.com در مطلبی نوشت بهبود بهره وری انرژی در ساختمان ها کمترین و کوچکترین ثمره تلاش ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.
شبکه ملی سرمایه گذاران، سازمان های حامی محیط زیست و دیگر گروههای فعال در بخش محیط زیست امریکا Ceres در گزارشی جدیدی اعلام کرد ساخت ساختمان های جدید با راندمان مصرف انرژی پایین و بهره وری بالا همزمان نه تنها می تواند از نگرانی های زیست محیطی بکاهد بلکه ارزش املاک را نیز بالاتر خواهد برد.
بر اساس اعلام شورای ساختمان سبز آمریکا US Green Building Council ساختمانها در آمریکا عامل سی و نه درصد انتشار گاز دی اکسید کربن، چهل درصد مصرف انرژی، سیزده درصد مصرف آب و پانزده درصد از تولید ناخالص ملی در سال هستند. با احتساب این اعداد و ارقام می توان پی برد که احداث ساختمان هایی که راندمان مصرف انرژی کمتری دارند، ضمن فراهم کردن فرصت های اقتصادی و نیز حفظ محیط زیست اهمیت فراوانی دارند.
بالابردن بهره وری انرژی و کاهش راندمان مصرف انرژی در ساختمان ها می تواند هشتاد و پنج درصد از نیازهای آمریکا را در زمینه انرژی در آینده تامین کند. بعلاوه احداث ساختمان های سبز ظرفیت ایجاد دو نیم میلیون فرصت شغلی جدید را در آمریکا دارد.
کارشناسان پیش بینی می کنند با سرمایه گذاری پانصد و بیست میلیارد دلار طی ده سال آینده، از انتشار سالانه یک میلیارد و یکصد میلیارد تن انواع گازهای گلخانه ای به جو جلوگیری خواهد شد. این کار مانند آن است که تمامی خودروهای مسافری و کامیونهای سبک آمریکا را از سطح جاده ها و خیابانها جمع آوری کرد. در صورت اجرای چنین برنامه ای در آمریکا این کشور تا سال دو هزار و بیست میلادی هزار و دویست میلیارد دلار صرفه جویی خواهد کرد.
این در حالی است که بسیاری از فعالان محیط زیست بر این باورند که کنفرانس بررسى تغییرات آب و هوایى کپنهاگ با شکستى رقت بار پایان یافت و باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا و چین گناهکاران اصلى آن هستند.
کنفرانسی که بیش از سی تن از روسای جمهوری کشورهای جهان را زیر سقف یک سالن بزرگ به دور خود جمع کرد.
آنچه در این کنفرانس باعث نگرانی همه به خصوص کشورهای غربی شد، ناموفق بودن این کنفرانس و شکست در مذاکرات نهایی آن بود. شکستی که به گفته کارشناسان و صاحبنظران مسائل زیست محیطی می تواند عواقب سختی را برای جهان و آینده زندگی بشر در پی داشته باشد. عواقبی که با گرم شدن روز به روز کره زمین به وجود آمده و در صورت بی توجهی به آن می تواند خسارت های بسیاری را متوجه مردم کشورهای مختلف به ویژه کشورهای فقیر و توسعه نیافته کند.
کشورهای چین و ایالات متحده یعنی دو کشور اصلی متهم به افزایش گازهای گلخانهای در سطح جهان و عامل اصلی گرم شدن کره زمین در به نتیجه رسیدن کنفرانس کپنهاگ سنگ اندازی کردند.
بنابر اعلام دبیرخانه کنوانسیون اقلیمی سازمان ملل تعهدات فعلی برای کاهش تصاعد گازهای گلخانهای برای محدود کردن افزایش دمای جهان به دو درجه سانتیگراد کافی نیست ‌و انتشار گازها باید به حداکثر چهل و چهار میلیارد تن دی اکسید کربن تا سال دو هزار و بیست محدود شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.