سرمایه‌گذاری مشترک در پتروشیمی و پالایشگاه بین ایرلند و ایران

0
جلیل جعفری بنه خلخال، عضو گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ایرلند که به این کشور سفر کرده بود، در گفتگو با خبرنگار شانا، اظهارکرد: با توجه به این‌که تنها عضو کمیسیون انرژی در این سفر بودم درباره مسائل دو جانبه مرتبط با انرژی به بحث و گفتگو پرداختم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی، با اشاره به دیدار با رئیس مجلس نمایندگان، وزیر مشاور در امور خارجه و تجارت، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و تجارت پارلمان و وزیر کشاورزی ایرلند، توضیح داد: در این ملاقاتها در زمینه انرژی رایزنی‌هایی انجام شد، اما آنها انرژی مورد نیازشان مانند گاز و سوخت مایع را از انگلیس وارد می‌کنند، بنابراین تمایلی به تامین سوخت شان از ایران نشان نمی‌دادند، اما بحثی که مطرح شد توانایی فنی و فعالیت شرکتهای چند ملیتی در ایرلند بود از این رو ما به آنها در زمینه احداث پتروشیمی و پالایشگاه مشترک پیشنهاد ارائه کردیم.

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و ایرلند با بیان این‌که ایرلندیها نسبت به همکاری در زمینه پتروشیمی و پالایشگاه ابراز علاقه کردند، افزود: سرمایه‌گذاری مشترک برای این امر مد نظر است، البته محل احداث پروژه‌ها می‌تواند در هر دو کشور باشد.

وی در ادامه به سفر اخیر،  شان بارت رئیس مجلس ایرلند و ملاقات با رئیس جمهوری و رئیس مجلس کشورمان اشاره کرد و گفت: قرار بر این است یک هیئت ایرلندی، بهار سال آینده به ریاست وزیر کشاورزی ایرلند به همراه گروه تجاری بخش خصوصی‌شان، به کشورمان سفر کند، از این رو ما آنجا پیشنهاد دادیم این هیئت با مقامات بلندپایه نفتی ایران ملاقات کند.

گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران –ایرلند در رأس یک هیئت پارلمانی مهرماه امسال به دوبلین سفر کرده بود.

پری‌پورک، رئیس مجلس سنای ایرلند، سفر گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به دوبلین و سفر آتی رئیس مجلس نمایندگان ایرلند به تهران را نشان دهنده عزم جدی مقامات عالی رتبه دو کشور در جهت توسعه مراودات سیاسی، اقتصادی و پارلمانی دو طرف دانست.

منبع: شانا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.