سندی برای پولشویی در ایران وجود ندارد

0

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تاکنون نهادهای بین المللی سندی مبنی بر پولشویی در ایران ارائه نکرده اند، مسائل مطرح شده در این زمینه را "سیاسی" خواند.
به گزارش مهر، محمود بهمنی در اولین همایش مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم در تهران، گفت: ایران تاکنون بهای سنگینی برای مبارزه با پولشویی به واسطه اینکه پل ارتباطی برای عبور مواد مخدر به اروپا است، پرداخت کرده است. حدود چهار هزار شهید و یکهزار و ۲۰۰ معلول و مجروح ثمره تلاش ایران برای مبارزه با مواد مخدر است.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون مبارزه با پولشویی را در دستور کار خود قرار داده ایم، اظهارداشت: پولشویی به نحوی است که حسابی بدون نام باز، کارمزد آن پرداخت شود و میلیاردها تومان پول از سوی آن فرد ناشناس ذخیره و یا جابه جا شود.
بهمنی با اشاره به فعالیت بانک مرکزی در خصوص مبارزه با پولشویی، یادآور شد: بانک مرکزی به این مهم توجه دارد و به طور دائم کنترل می کند که کارهای مشکوک در بانکها صورت نگیرد. پولشویی می تواند اقتصاد کشور را تهدید کند، بنابراین حق هر کشور است که با این مهم مبارزه کند.
رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت: هم اکنون ایران با سازمانهای نظارتی بین المللی در این خصوص همکاری می کند و در صندوق بین المللی پول دارای نماینده است و همواره گزارشهای خود را در خصوص مسائل بانکی به آنها ارائه می دهد. تا کنون هیچگونه سند بین المللی در خصوص پولشویی در ایران گزارش نشده است و بحث ها به طور معمول سیاسی است.
وی گفت: بانک مرکزی عزم جدی در مبارزه با پولشویی دارد و این اقدامات در جهت سلامت کشور است. امیدورام تمام کشورها در جهت حل این موضوع همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند و تنها تعدادی از این کشورها به این مهم نپردازند.
بهمنی با اشاره به کنترل نقدینگی گفت: در صورتی که نتوانیم نقدینگی را در کشور کنترل کنیم، نقدینگی مانند سیلی می تواند اقتصادی کشور را تهدید کند اما در صورتی که نقدینگی کنترل شود به طور یقین تولید در کشور رونق می گیرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.