سهم بافت‌های فرسوده از برنامه پنجم

0

لایحه حمایت و رسیدگی به نوسازی بافت‌های فرسوده کل کشور در جلسه سه‌شنبه گذشته کمیسیون عمران نهایی شد تا در هفته‌های آینده جزئیات آن برای اجرا، در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.
بر اساس این لایحه مقرر شده ۲۵ درصد از کل تسهیلات بخش مسکن در برنامه پنجم توسعه به نوسازی ۶۵ هزار هکتار بافت فرسوده در کل کشور اختصاص پیدا کند.
ابوالقاسم رحمانی، مخبر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در توضیح بیشتر این لایحه به دنیای اقتصاد گفت: این جلسه با حضور نمایندگان وزیر مسکن و شهرسازی، شهرداری‌ها، وزارت کشور و سازمان میراث فرهنگی برگزار و مقرر شد با سیاست‌های تشویقی چون اختصاص ۲۵درصد از کل تسهیلات مسکن برای تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده، زمینه‌های لازم برای جلب مشارکت بخش خصوصی یعنی شرکت‌های حقیقی و حقوقی، تعاونی‌ها و انبوه‌سازان فراهم شود.
وی یادآور شد: در برنامه چهارم توسعه تنها ۷ درصد بافت‌های فرسوده نوسازی شده است و این درصد اندک باید در برنامه پنجم چند برابر شده و افزایش پیدا کند.
رحمانی با بیان این مطلب که با نوسازی بافت‌های فرسوده مشکل کمبود مسکن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و توسعه شهرها امکان‌پذیر می‌شود، گفت: کالبد بسیاری از شهرها با بازسازی بافت‌های فرسوده تغییر پیدا می‌کند و باید کلیه تاسیسات، خدمات شهری، معابر و گذر‌هایی که از بین رفته، از نو ساخته و برای آنها هزینه شود.
مخبر کمیسیون عمران همچنین با تاکید بر همکاری شهرداری‌ها با وزارت مسکن و شهرسازی توضیح داد: متولی اصلی این طرح وزارت مسکن و شهرسازی و مجری و ارائه‌دهنده طرح نیز شهرداری‌ها هستند و باید این دو نهاد و سازمان با همکاری، زمینه جبران عقب افتادگی‌های موجود را در نوسازی بافت‌های فرسوده به وجود آورند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.