سهم ۹۰ درصدی بانک‌ها در تامین مالی شرکت‌ها ، معاملات پشت پرده سد راه فرابورس

0

سهم 90 درصدی بانک‌ها در تامین مالی شرکت‌ها معاملات پشت پرده سد راه فرابورس

کارشناسان معتقدند شرایط آسان ورود و انجام معاملات در فرابورس و تخصیص معافیت‌های مالیاتی فرصتی است که در کنار امکان ارائه ۳۰ درصدی سهام شرکت‌ها در فرابورس، بسیاری از نگرانی و موانع پیش روی شرکت‌ها برای عرضه در فرابورس برطرف شود. علی رحمانی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نیکی گستر که عنوان نخستین مدیرعامل  شرکت بورس اوراق بهادار تهران را در کارنامه کاری خود دارد در این باره می‌گوید آنچه باعث می‌شود شرکت‌های بخش خصوصی از حضور در بازار سرمایه با وجود معافیت‌های مالیاتی طفره روند سهولت دسترسی به منابع بانکی و عدم نیاز به شفاف سازی مبادلات مالی و تجاری است.

 

علی رحمانی

فرار از نمایش گردش مالی
علی رحمانی، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری نیکی گستر در گفتگو با «کانس‌بانک» با عنوان اینکه بازار سرمایه یکی از منابع تأمین مالی شرکت‌های مختلف است و در این مورد تبعیضی بین شرکت‌های بخش خصوصی و دولتی نیست‏ اظهار داشت: «تامین منابع مالی از طریق فرابورس در قالب انتشار اوراق بدهی و با هدف جذب منابع مالی مورد نیاز از محل استقراض سرمایه‌گذارانی به غیر از سهامداران شرکت انجام می‌‌شود. به گونه‌ای‌که به موجب این اوراق، شرکت منتشرکننده نیز موظف به پرداخت سودهای دوره‌ای با نرخ از پیش‌ تعیین‌شده است.»
رحمانی که به عنوان نخستین مدیرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار تهران شناخته می‌شود در پاسخ به دلایل عدم استقبال شرکت‌های بخش خصوصی برای تامین سرمایه از طریق عرضه سهام در فرابورس گفت: «انضباط مالی، گزارشگری شفاف و حسابرس معتبر سه گزینه مهم برای حضور بنگاه‌های بخش خصوصی در بازار سرمایه و جذب منابع مالی از بورس است و این در حالیست که اساساً بخش خصوصی ترجیح می‌دهد کلیه معاملات و گردش مال خود را در معرض نمایش قرار ندهند به گونه‌ای‌که حتی در مورد شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند نیز کمتر شاهد ارائه گزارش سرمایه‌گذار پسند از انجام معاملات بوده‌ایم.»

علی رحمانی

مالیات تنها دغدغه نیست
استاد دانشگاه الزهرا در پاسخ به اینکه آیا معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته شده نیز انگیزه لازم برای تأمین منابع مالی از طریق فرابورس را فراهم نمی‌کند گفت: «سیستم‌ مالیات در حوزه اختیارت دولت است و شفافیت در این حوزه تنها نگرانی بخش خصوصی نیست بلکه وقتی شرکتی در فرابورس اقدام به انتشار اوراق بدهی می‌کند نیاز است تا تمامی مراحل مالی خود را از میزان درآمد گرفته تا هزینه‌های تولید را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد. بنابراین فعالیت در قالب بخش خصوصی برای شرکت‌ها در اولویت قرار دارد.»
وی در پاسخ به اینکه آیا هزینه کمتر تأمین منابع مالی از طریق فرابورس نسبت به سیستم بانکی انگیزه لازم برای ورود به فرابورس را فراهم نمی‌کند، تصریح کرد: «هر چند نگرانی‌ها مطرح شده در زمینه شفافیت مالی و مالیاتی دلیل اصلی برای عدم تمایل شرکت‌های برای حضور در فرابورس مطرح می‌شود، اما لزوماً تامین منابع مالی از بازار سرمایه درمقایسه با سیستم‌های بانکی دلیلی بر کاهش هزینه‌ها نیست و ممکن است در بسیاری از موارد برابری داشته باشند. همچنین باید توجه داشت روش‌های تأمین سرمایه در بانک با بازار سرمایه متفاوت است. در واقع بورس یک بازار است و حتی احتمال دارد در برخی از مواقع هزینه تأمین مالی در آن در مقایسه با بانک‌ها برای بنگاه‌های بخش خصوصی بیشتر تمام شود. اما آنچه باعث می‌شود شرکت‌های بخش خصوصی از حضور در بازار سرمایه با وجود معافیت‌های مالیاتی طفره روند ابتدا سهولت دسترسی به منابع بانکی و عدم نیاز به شفاف سازی مبادلات مالی و تجاری است.»

 شرایط و قوانین بورس

عدم آگاهی از شرایط و قوانین بورس
رحمانی ادامه داد: «عدم آگاهی از شرایط بورس مهم‌ترین دلیل برای حضور نیافتن شرکت‌های بخش خصوصی در بازار سرمایه است. متأسفانه مدیران مالی در بخش خصوصی با سازوکارهای بورس آشنا نیستند و به جهت آشنایی با مقررات و ارتباطاتی که با سیستم بانکی دارند تأمین منابع مالی از این طریق در اولویت قرار دارد. در مفهوم کلی نظام اعتباری درست و مدرن از الزامات ورود به بازار سرمایه است و این موضوع در خصوص سیستم بانکی به سابقه اعتباری و وثایق مشتری برمی‌گردد.»
وی افزود: «در سال‌های اخیر با وجود توسعه کمی و کیفی بازار سرمایه اما به‌طور سنتی همواره بانک‌ها محل اصلی تأمین مالی شرکت‌ها بوده‌اند، آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در سال‌ ۱۳۹۴ کل مبلغ تأمین مالی شده از سوی بازار سرمایه ۲۷۶ هزار میلیارد ریال بوده است و این در حالیست که در همین سال‌ سهم از تأمین منابع مالی نظام ۳۴۲۱ میلیارد ریال بوده است. این امر نشان می‌دهد که متوسط سهم بیش از ۹۰ درصدی سیستم بانکی در رقابت با بازار سرمایه است.»

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.