سود ساخت و ساز مسکن در ایران ۵۰ درصد است

0

سود حاصل شده از احداث مسکن در ایران برای بساز بفروشان که خودشان دلالی هم می کنند ۵۰ درصد و در سایر نقاط دنیا این سود تا ۱۵ درصد کاهش می یابد.
محمود جواهریان کارشناس مسکن در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: بساز بفروش‌ها و سرمایه‌دارانی که اقدام به ساخت مسکن می‌کنند، از این کار ۵۰ درصد سود کسب می‌کنند. این در حالیست که در سایر نقاط دنیا سود حاصل از ساخت و ساز تا ۱۵ درصد کاهش دارد. بنابراین اگر تولید مسکن توسط مهندسان انجام و از دلالی مسکن جلوگیری شود، قیمت مسکن نیز بی اندازه افزایش نمی یابد.
وی در خصوص تاثیر اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بر بخش مسکن تاکید کرد: با توجه به استانداردهای روز دنیا قیمت ساخت در ایران گران نیست، اما بخش زیاد هزینه‌ مربوط به عوامل دیگری چون صدور پروانه، تراکم و عوارض های مربوط به شهرداری ها است بنابراین اگر این هزینه‌ها برای جبران افزایش قیمت مصالح ساختمانی، کاهش پیدا کند آنگاه می توان به کیفیت ساخت امیدوار شد.
وی افزود: سهم هزینه ساخت نسبت به کل قیمت مسکن حدود یک چهارم است و اگر با حذف یارانه‌ها، این هزینه افزایش یابد، بهتر است سایر هزینه‌هایی که بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر می گذارند، تعدیل شود.
وی ادامه داد: هدف از اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، ایجاد تعادل است، پس برای جلوگیری از افزایش قیمت باید افزایش هزینه ساخت را از طریق کاهش سایر هزینه‌ها مانند هزینه صدور پروانه و عوارض جبران کرد.
جواهریان ادامه داد: مطرح بودن مسکن به عنوان کالا یکی از مشکلات موجود در این بخش است و باعث شده برای این نیاز اساسی، بازار سیاه ایجاد شود این در حالیست که قیمت مسکن باید براساس محاسبات مهندسی تعیین شود.
این کارشناس اقتصاد مسکن خاطر نشان کرد: اگر قرار است که لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها اجرا شود باید با اتخاذ سیاست‌های مشخص از سوءاستفاده‌هایی که ممکن است براثر اجرای این طرح اتفاق بیفتد جلوگیری کرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.