سود غیر مستقیم اوپک در جیب اروپایی‌ها!

0
به گزارش Consbank، خبرگزاری رویترز از لندن گزارش داد که یکی از پیامدهای پیش بینی نشده توافق کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، این بوده است با افزایش عرضه نفت خام نوع سبک، توان رقابت پالایشگاه‌های قدیمی اروپا با پالایشگاه‌های جدیدتر در مناطق دیگر که بیشتر از نفت خام نوع سنگین استفاده می کنند، افزایش یابد.
پالایشگاه های اروپایی یاد شده که پیش از این پیش بینی می شد که در رقابت با پالایشگاه‌های نوین در خاورمیانه، آسیا و آمریکا محکوم به شکست باشند، اکنون در زمانی مناسب از فرصتی مناسب بهره مند شده اند و از رشد تقاضای برای محصولات خود و همچنین عرضه بهتر نفت خام مورد نیاز خود، برخوردارند.
دیوید وچ، رئیس مؤسسه مشاوره جی بی سی انرژی، گفت: پالایشگران اروپایی از جایگاه خوبی در رویارویی با توافق اوپک برخوردارند و آن بخش از عرضه نفت که از بازار خارج شده، از نوع نفت مورد نیاز پالایشگران آسیایی بوده است.
سود پالایش هر بشکه نفت خام برنت در روتردام هلند، اکنون به هفت دلار برای هر بشکه رسیده که ۵٠ درصد نسبت به میانگین سه ماه نخست سال ٢٠١۶ میلادی بالاتر است.
یکی از دلایل رشد سود پالایشی در اروپا، این بوده است که بیشتر کاهش عرضه نفت اوپک، مربوط به نفت خام نوع سنگین بوده که در پالایشگاه‌های پیچیده به کار گرفته می شود و این پالایشگاه‌ها در اروپا وجود ندارند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.