سیاست‌های تسهیل‌کننده برای ساخت‌و‌ساز الزامی است

0

اجرای لایحه‌ هدفمند کردن یارانه‌ها در چارچوبی که بر نرخ تورم و مسائل اقتصادی تاثیر می‌گذارد، بر بخش مسکن نیز تاثیرگذار است.
دکتر محمد عدالتخواه ـ کارشناس مسکن ـ‌ در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب و با اشاره به اینکه هدفمند کردن یارانه‌ها و بخش مسکن با یکدیگر ارتباط مستقیم ندارند، تصریح کرد: دولت برای زمین یارانه در نظر نگرفته که با حذف آن، بر قیمت مسکن تاثیر بگذارد مگر آنکه بخواهد در واگذاری زمین مسکن مهر، قیمت را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه اگر دولت مبارزه با رانت زمین را ادامه دهد قیمت مسکن تا حدودی کاهش می‌یابد، گفت: به مصالح ساختمانی یارانه تعلق نمی‌گیرد، بنابراین اجرای این لایحه به‌طور مستقیم بر بخش مسکن تاثیرگذار نخواهد بود.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها درست است اما بهتر است درآمد حاصل از آن صرف عمران، آموزش و بهداشت کشور شود، خاطرنشان کرد: مهم این است که دولت سیاست‌های تسهیل‌کننده در راستای تولید مسکن را ادامه دهد و قوانین و سیاست‌های جدیدی را در این جهت تدوین کند.
عدالتخواه با بیان اینکه متاسفانه دولت تصمیم دارد قیمت مسکن را به شدت کاهش دهد که این امر مشکلاتی را ایجاد کرده است، به طرح مسکن مهر اشاره و اظهار کرد: انتخاب زمین‌های نامناسب برای ساخت مسکن کاهش قیمت نیست بلکه باعث کاهش کیفیت می‌شود بنابراین باید با حفظ کیفیت اقدام به کاهش قیمت‌ها کنیم.
وی تصریح کرد: در برخی شهرها، از زمین‌هایی که در طرح جامع شهری برای ساخت‌و‌ساز در نظر گرفته شده برای ساخت‌و‌ساز در طرح مسکن مهر استفاده شده است که این امر نادرست بوده و باعث کاهش کیفیت شهرها می‌شود.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه در صورت نهایی شدن قانون و مشخص شدن کلیه جوانب طرح می‌توان درباره‌ آنها اظهار نظر کرد، گفت: متاسفانه به دلیل فقدان شفافیت مشکلاتی ایجاد شده است اما گسترش شفاف‌سازی، مزایای زیادی در پی دارد و باعث نظارت بیشتر بر کارها می‌شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.