شاخص‌های شهرسازی و معماری اسلامی-ایرانی اعلام شد

0
به گزارش Consbank، به نقل از ایسنا وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در بیست و یکمین جلسه سال گذشته خود پیرو مصوبه اردیبهشت ماه ۹۰ با عنوان «دستور العمل ماده ۱۶۹ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور» ‌و به منظور هماهنگی مطالعات برنامه‌ریزی و طراحی‌ بناها، فضاهای شهری و طرح‌های توسعه شهری با ویژگی‌های شهرسازی و معماری اسلامی – ایرانی بنا به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، «ضوابط و شاخص‌های لازم جهت بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی – ایرانی» را مورد بررسی قرار داد.

در این جلسه ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص ضوابط و شاخص‌های مربوطه، متن پیشنهادی کارگروه با اصلاحاتی که اعضای شورای عالی مطرح کردند، تصویب شد.

مفاد این مصوبه برای تمامی طراحان، دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای تهیه، بررسی، تصویب، نظارت و اجرای معماری بناها و فضاهای شهری، طرح های شهرسازی و توسعه شهری، شهرداری‌ها، سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و سایر نهاد‌های ذیربط لازم‌الاجرا است.

رعایت مفاد این مصوبه حتی هنگام مرمت، احیا، بهسازی و نوسازی بناهای موجود نیز الزامی است.

هماهنگی با بستر طبیعی، رعایت اصل محرمیت، فراهم کردن زمینه‌های بهبود ساختار شهر، حفاظت و صیانت از بناها و بافت‌های فرهنگی درکنار شناسایی و برنامه‌ریزی برای حذف عوامل مخل تحقق معماری و شهرسازی ارزشمند اسلامی از مهمترین شاخص‌های اعلام شده در این مصوبه هستند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.