شاهکار معماری ایرانی سوخت

0

به گزارش consbank، به نقل از خبرگزاری مهر، مسجد جامع قزوین یکی از کهن ترین و کم نظیرترین مساجدچهار ایوانی ایران به شمار می رود که شیوه های معماری و هنر ادوار مختلف را می شددر آن به تماشا نشست. اما این مسجد بامداد شنبه دوم دی ماه جاری دچار حادثه آتشسوزی شد.

همسایگان این مسجد باقی مانده از دوران سلجوقی و صفوی، متوجه بلند شدن دودآتش از منارهای مسجد جامع قزوین شدند و پس از اطلاع به ماموران آتش نشانی، درصددخاموش کردن آن برآمدند. اما شب هنگام در مسجد بسته بود و همچنان که  همگی براییافتن کلید در مسجد از هیات امنا و خادم و امام جماعت آن بودند بخش چوبی منار غربیمسجد در آتش می سوخت.

۴۵ دقیقه طول کشید تا ماموران آتش نشانی راهی برای ورود به مناره و خاموش کردنآتش پیدا کنند.

اکنون این مناره چوبی از بین رفته است و آتش نشانان و کارشناسان میراث فرهنگیدرصدد آن هستند که بدانند علت آتش سوزی چه عاملی بوده است. سهل انگاری پیمانکاری کهاز چند روز پیش در حال تعمیر این مناره بوده و یا سیم برقی که غیر استاندارد نصبشده است.

هیات امنای مسجد از مدتها پیش اقدام به برق کشی در مسجد کرده بود و کابل آن رااز تیر چراغ برق گرفته بودند. برخی می گویند لامپی که مستقیما از کابل برق گرفتهمنفجر و باعث سوختگی شده است و بارندگی های اخیر نیز مزید بر علت شده و در نهایتآتش به مناره غربی این مسجد سرایت کرده است. برخی دیگر اعلام می کنند، سهل انگاریپیمانکار در جانمایی نامناسب ابزارآلات چوبی به این آتش دامن زده است.

با این همه نه تنها هزینه های تعمیرات این مسجد از بین رفت بلکه منار غربی این شاهکار معماری نیز دیگر هیچ وقت به حالت اول برنمی گردد. این مسجد با شماره ۱۲۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.