شناخت عوامل مؤثر بر شاخص هزینه پروژه‌های ساخت‌و‌سازی

0

شناخت عوامل مؤثر بر شاخص هزینه پروژه‌های ساخت‌و‌سازی

پروژه‌های عمرانی در نظام اقتصادی و بودجه‌بندی کشور از اهمیت بالایی برخوردار بوده و همه‌ساله بخش عمده‌ای از درآمدهای ملی کشور صرف سرمایه‌گذاری در طرح‌های عمرانی و امور زیر بنایی می‌شود. به دلیل مشکلات متعدد پیش آمده معمولاً این پروژه‌ها با صرف مبالغی بیش از هزینه مصوب به انجام می‌رسد. از علل صرف هزینه‌های مازاد باید به موضوعاتی نظیر برآوردهای غلط از منابع و هزینه مورد نیاز برای انجام کار، ضعف در برنامه‌ریزی کنترل هزینه، اشتباه در بودجه‌بندی فعالیت‌های پروژه، ضعف کنترل عملکرد پروژه و به‌طور کلی خطا در مدیریت و کنترل هزینه پروژه برشمرد. شرکت‌های مجری و سرمایه‌گذار فعال در این عرصه توجه زیادی به شناخت عوامل هزینه‌زا و نظارت به هنگام آن در پروژه‌های سرمایه‌گذاری دارند. شیوه‌ای صحیح که خطر غرق‌شدن درگرداب رقابتی صنعت حاضر را به کمترین میزان خود کاهش می‌دهد. دراین مطلب که به‌طورکلی مدیریت هزینه و به طور ویژه، بررسی عوامل مؤثر بر هزینه در مدیریت هزینه‌ پروژه‌های ساخت‌وساز استان تهران می‌پردازیم. ابتدا با استفاده از روش تحقیق کیفی اطلاعات موردنیاز را جمع آوری می‌کنیم  و سپس با هدف رتبه‌بندی نخستین و گزینش شاخص‌های مؤثر برتر از آزمون فریدمن استفاده می‌کنیم. در پایان ضمن انتخاب ۵ گزینه برتردر هر گروه از عوامل به تدوین پرسشنامه مقایسه‌‌ای زوجی به‌منظور استفاده در روش‌های امتیاز‌دهی بردار ویژه و حداقل مجذورات و رتبه‌بندی شاخص‌های برتر خواهیم پرداخت. با این روش عواملی را که تأثیر کمتری دارد را اصلاح، جایگزین و یا حذف می‌کنیم. فراموش نکنیم که روش ای‌اچ‌پی (AHP) میزان سلیقه‌ای‌ بودن وزن‌دهی اهداف را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است که برای رتبه‌بندی استراتژی‌ها در آزمون فریدمن از نرم افزار اس‌پی‌اس‌اس (SPSS)، برای متدهای وزن‌دهی(روش کمترین مجذورات و بردار ویژه) و برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها در بخش ای‌اچ‌پی از نرم‌افزار نسخه ۱۱ به‌روز‌رسانی اکسپرت چویس (Expert Choice v11.0) استفاده شده است.

سازمان ها هرروز به دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند شاخص بهره‌وری را افزایش داده و بر اساس استراتژی سازمانی خود هزینه را به حداقل برسانند. کوشش این بخش‌های کمک می‌کند تادر افزایش سود، تخمین زمان پایان و هزینه نهایی پروژه نمود پیدا می‌کند. پیش‌بینی صحیح زمان و هزینه می‌تواند برای مدیر پروژه امکان انجام اقدامات اصلاحی را فراهم آورد و به دلیل ارتباط نزدیک و مستقیمی که کنترل هزینه با سود و زیان دارد ضروری است تا نیازهای روش کنترل هزینه و اطلاعاتی که در آن واقع شده است به‌خوبی شناخته شود.

پروژه‌های ساختمانی بزرگی در طول تاریخ گرفتار هزینه و زمان‌بندی اضافی شده است که در بسیاری از موارد هزینه نهایی پروژه بیش از برآورده ابتدایی بوده است. در اینجا باید به این نکته تأکید داشته باشیم که هزینه‌های اضافی مسئله مزمن اکثر پروژه‌ها محسوب می‌شود. این پدیده موضوعی جهانی است که با بحران مالی دنیا به خاطر افزایش رقابت قیمت‌ها جریان بدتری به خود گرفته است.

طبق طبقه‌بندی انستیتوی مدیریت پروژه دانش مدیریت پروژه به ۹ بخش ذیل تقسیممی‌شود:

۱)مدیریت یکپارچگی پروژه
۲) مدیریت محدوده پروژه
۳)مدیریت زمان پروژه
۴)مدیریت هزینه پروزه
۵)مدیریت کیفیت پروژه
۶)مدیریت منابع انسانی پروژه
۷)مدیریت ارتباطات پروژه
۸) مدیریت ریسک پروژه
۹)مدیریت تدارکات پروژه

هر پروژه باید در چهارچوب زمانی معین با صرف بودجه مشخص و با کیفیت معلوم به اهداف از پیش تعیین‌شده برای آن دست یابد. بنابراین می‌توان گفت که مدیریت هر پروژه برای نیل به اهداف آن در چهارچوب ۳ محدودیت هزینه، زمان، کیفیت صورت می پذیرد. اما متأسفانه در حال حاضر فعالیت‌های برنامه‌ریزی و کنترل پروژه در اغلب شرکت‌ها به بحث مدیریت زمان و کیفیت ختم می‌شود و صحبتی در مورد مدیریت هزینه مطرح نمی‌شود. بنا به تعریف انستیتوی مدیریت پروژه، مدیریت هزینه مجموعه فرآیندهای مورد نیازبه‌منظور اطمینان از تکمیل پروژه مطابق بودجه مصوب است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.