شناسنامه فنی املاک بالای۳هزارمترصادر نمی شود

0

وجود تفاهم‌نامه‌ای چهارجانبه میان شهرداری تهران، شورای شهر تهران، سازمان نظام مهندسی کشور و وزارت مسکن، سازمان نظام مهندسی را به صدور شناسنامه فنی و ملکی برای ساختمان‌های بالای سه هزار متر موظف می‌کند، اما مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران می‌گوید که تاکنون سازمان نظام مهندسی شناسنامه‌ای را به شهرداری ارائه نکرده است.
به گزارش consbank به نقل ازایسنا، محمدباقر خسروی ـ مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران ـ همچنین پیش از این در مورد علت صادر نشدن شناسنامه فنی ملکی برای ساختمان‌های یاد شده با بیان مطلب مذکور گفته بود: شهرداری تهران مکلف است، پس از صدور شناسنامه فنی، پایان کار ارائه کند، بنابراین شناسنامه فنی نسبت به صدور پایان کار دارای اولویت بیشتری است.
این در حالیست که مهندس سیدمحمد غرضی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشورضمن تایید آن چه ذکر شد، پاسخ داد: موضوع عنوان شده، کاملا درست و علتش آن است که شهرداری تهران نیز نظارت بر ساختمان‌های سه هزار متر به بالا توسط سازمان نظام مهندسی را قبول نکرده است.
وی تاکید کرد: بنابراین تا زمانی که ناظر بر ساختمان نداشته باشیم، نمی‌توانیم شناسنامه فنی و ملکی را امضا کنیم.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ادامه در مورد اختلاف پیش رو با شهرداری توضیح داد: اختلاف ما با شهرداری در این است که آن‌ها می‌گویند، شما بروید و ساختمان‌های پایین‌تر از سه هزار متر را نظارت کنید و از طرف دیگر می‌گویند، بیایید برای ساختمان‌های سه هزار متر به بالا شناسنامه فنی ملکی صادر کنید.
غرضی افزود: اما می‌گوییم ما که نظارتی بر ساختمان‌های بالای سه هزار متر نداشته‌ایم، چه چیزی را امضا کنیم؟ و این محل اختلاف است.
این در حالیست که مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران اظهار کرده بود: به اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی گفته‌ایم، در حال حاضر برخی از پلاک‌های بالای سه هزار متر که در حال نزدیک شدن به مرحله صدور پایان کار هستند، نیازمند آماده شدن شناسنامه فنی هستند. به گفته خسروی، چرا که این شناسنامه باید به شهرداری ارائه شود تا بتوان هر چه سریع‌تر ساز و کار اجرایی صدور پایان کار آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در پاسخ به این که بنا بر آن چه شهرداری و نظام مهندسی عنوان می‌کنند، در این میان تکلیف مالکان پلاک‌های سه هزار متر به بالا چه می‌شود؟ گفت: آن‌ها باید به شهرداری رجوع کنند تا شهرداری نیز از ما ناظر مقیم بخواهد.
غرضی افزود:‌ در این صورت ما نیز با ارسال ناظر مقیم، می‌توانیم مدارک مورد نیاز را امضا کنیم تا اعتبار داشته باشند، چرا که باید به خاطر داشت که این ساختمان‌ها بعدها به فروش خواهند رسید.
لازم به ذکر است، خسروی ـ مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران ـ عنوان کرده بود که شهرداری در راستای اجرای چارچوب تفاهم‌نامه چهارجانبه بین شهرداری، سازمان نظام مهندسی، وزارت مسکن و شورای شهر تهران، در حال پیگیری صدور شناسنامه فنی برای ساختمان‌های بالای سه هزار متر است و پیگیری این موضوع را متوقف نخواهد کرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.