شهرداری باید صدور پایان کار را به رعایت مبحث ۱۹ گره بزند

0

شدت مصرف انرژی در سال ۲۰۰۸ در ایران سه برابر جهان بوده است.
حمدالله محمدنژاد معاون وزیر نفت که به منظور ارائه پیام وزیر نفت در هفتمین همایش بین‌المللی انرژی حضور یافته بود خود نیز در سخنان کوتاهی در این همایش در حالی که از وضعیت فعلی مصرف انرژی به عنوان فاجعه یاد می‌کرد، گفت: بخش عمده انرژی در ایران در بخش خانگی و غیر مولد مصرف می‌شود که ارزش افزوده‌ای به ازای آن به دست نمی‌آید.
معاون فناوری و مهندسی وزارت نفت گفت: ما ۵/۳ برابر ترکیه انرژی مصرف می‌کنیم و ۱۴ برابر ژاپن. باید به این سؤال پاسخ داد که چرا؟
حمدالله محمدنژاد ادامه داد: طبق آخرین گزارش‌ها رشد مصرف انرژی در جهان ۹۸/۱ درصد است در حالی که این رقم در ایران به ۳/۶ درصد می‌رسد.
او گفت: متاسفانه بخش عمده مصرف ما بر دو حامل انرژی نفت و گاز متمرکز شده در حالی که در بسیاری از کشورهای اروپایی حتی ذغال سنگ سهم عمده‌ای را دارد.
او با شااره به پایین بودن راندمان نیروگاه‌ها گفت: متاسفانه راندمان نیروگاه‌های ایران حدود ۵/۳۴ درصد است در حالی که اگر این راندمان به ۴۰ درصد برسد ما سالیانه ۴۷ میلیون بشکه معادل نفت خام صرفه‌جویی خواهیم کرد.
او رقم این صرفه‌جویی را حدود ۳/۳ میلیارد دلار بر پایه هر بشکه نفت ۷۰ دلاری اعلام کرد و گفت: صنایع ما نیز مصرف انرژی بیش از جهان دارند. در حال حاضر صنعت سیمان ۲۸ درصد بیشتر از متوسط جهانی انرژی مصرف می‌کند. این رقم در مورد فولاد به ۳۴ درصد، آجر به ۱۱۸ درصد، شیشه ۸۵ درصد، لاستیک ۶۴ درصد و صنعت قند و شکر ۸۲ درصد بیش از استانداردهای جهانی می‌رسد.
او گفت: ما ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزرا واحد مسکونی داریم که متوسط مصرف انرژی در هر متر مربع از این ساختمان‌ها ۳۱۰ کیلووات ساعت است در حالی که این رقم در سوئد به ۱۲۰ کیلووات ساعت می‌رسد.
او بحران مصرف انرژی را در بخش خانگی خواند و گفت: باید شهرداری‌ها صدور پایان کار ار منوط به رعایت مبحث ۱۹ ساختمان کنند. چطور به ساختمانی که ۵ طبقه باشد و آسانسور نداشته باشد پایان کار نمی‌دهند اما به ساختمانی که مبحث ۱۹ را رعایت نمی‌کند پایان کار می‌دهند؟
او با اشاره به وضعیت ناوگان حمل و نقل گفت ۲۲درصد خودروهای ایران بالای بیست سال عمر دارند که ۴۵ درصد مصرف را به خود اختصاص داده‌اند. از سوی دیگر پژو تولید فرانسه ۵/۵ لیتر بنزین در هر صد کیلومتر مصرف می‌کند اما پژو ایران دو برابر این رقم را استفاده می‌کند که باید همه این‌ها اصلاح شود.
او گفت: اگر سهمیه‌بندی بنزین نبود الان در کشور بین ۸۶ تا ۹۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.