شهرسازی تهران عقب مانده تر از شهرنشینی است

0

محقق حوزه شهرسازی معتقد است: بررسی وضعیت شهرسازی پایتخت نشان می دهد که شهرسازی آن عقب مانده تر از شهرنشینی است و هر جا با مشکلی مواجه می شویم یک طرح شهری اجرا می کنیم.
به گزارش ایرنا، محمدتقی رهنمایی در میزگردی با عنوان “آیا انتقال مرکزیت سیاسی از شهر تهران می تواند حل مشکلات آن را ممکن سازد؟”، اظهار داشت: موضوع انتقال پایتخت از تهران را نباید با کشورهای دیگر مقایسه کرد زیرا این روشی نادرست است.
وی گفت: بررسی ها نشان می دهد در دنیا هیچ کشوری وجود ندارد که دولت و حکومت بزرگترین کارفرمای کشور باشند که این وضعیت ناشی از پیشینه تاریخی است.
رهنمایی، وضعیت کنونی تهران در هر بخشی به حالت اشباع رسیده و هرچقدر سرمایه گذاری شود یا فناوری های روز وارد کنیم، مشکلات کماکان پابرجا هستند.
وی با یادآوری اطلاعات جمع آوری شده در مطالعات ۲۰ سال قبل درخصوص انتقال پایتخت،گفت: براساس مطالعات آن زمان انتقال کامل پایتخت از تهران به ۲۵ سال زمان نیاز داشت.
این محقق اضافه کرد: داده های آن دوره نشان می داد انتقال پایتخت هزینه ای به میزان یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال نیاز دارد، اما اکنون هزینه به مراتب بیشتر خواهد بود.
رهنمایی گفت: مطالعات ۲۰ سال قبل حاکی از آن بود که ۱۱۲ هزار نفر در مشاغل ستادی در تهران شاغل بودند که براساس متوسط هر خانوار چهار نفره، جمعیتی حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر باید از این شهر خارج می شدند.
آخرین اطلاعات حاکی است: جمعیت استان تهران اکنون بالغ بر ۱۴ میلیون نفر است و ۲۱ وزارتخانه کشور نیز در پایتخت مستقر هستند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.