شهرستان‌های اطراف تهران همچنان می‌لرزند

0

صبح امروز شهرستان قم به فاصله کمتر از ۱۰ دقیقه دوبار لرزید.
به گزارش consbank به نقل از ایلنا، ساعت ۴و۵۵دقیقه صبح امروز زمین‌لرزه‌ای به مقیاس ۳٫۵ ریشتر شهر قم را لرزاند و ده دقیقه پس از آن در ساعت۵و۹دقیقه بار دیگر با مقیاس۲٫۰ ریشتر این شهر لرزید.
همچنین شهرستان فیروزکوه هنوز شاهد پس‌لرزه‌های زلزله ۴٫۲ ریشتری ۳۰دی ماه است به‌طوری که صبح امروز در ساعت ۱و۱۰دقیقه زلزله‌ی۱٫۴ریشتری و در ساعت ۹و۱۲دقیقه زلزله ۱٫۵ ریشتری این شهر را لرزاند.
دیشب نیز «کیلان» که در بخش مرکزی شهرستان دماوند قرار دارد ۳مرتبه در ساعت۲۱و۲۹دقیقه، ۲۱و۳۰دقیقه و ۲۲و۴۷دقیقه به ترتیب با مقیاس ۱٫۳ ، ۱٫۴ ، ۱٫۲ لرزیده‌است.
زلزله‌های اطراف تهران در حالی اتفاق می‌افتد که با توجه به اینکه درصد خاک ایران بر روی نوار زلزله واقع شده است، کلانشهر تهران نیز نه تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلکه سالهاست در انتظار زلزله ای ویرانگر با قدرت بالای ۷ ریشتر به سر می برد و بر اساس مطالعات آماری و زلزله هایی که پیش از این در ناحیه ری و تهران ثبت شده است با احتمال بیش از ۷۰ درصد به طور متوسط هر ۱۵۸ سال زلزله ای ویرانگر در این ناحیه رخ داده است. آخرین زلزله در تهران ۱۷۲ سال پیش اتفاق افتاد و بر همین اساس وقوع زلزله تهران ۱۴ سال تاخیر زمانی دارد. عامل اصلی وقوع زلزله در تهران وجود ۱۵ گسل در این منطقه است و در صورت وقوع زلزله در این منطقه که علاوه بر پایتخت بودن، مرکزیت امکانات فرهنگی، اقتصادی و همچنین دولتی را دارد و بیش از ۷ میلیون نفر در آن سکونت دارند ایران را با فاجعه ای بزرگ مواجه می‌کند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.