شورای معماری ایرانی اسلامی تشکیل می شود

0

باید برای مسکن، شورای معماری ایرانی، اسلامی تعریف کنیم زیرا اگر مسکن و مدارس درست شود، بقیه کارها هم درست می‌شود.
به گزارش consbank به نقل از ایرنا، محمود احمدی نژاد در جمع برگزیدگان همایش مدرسه ایرانی، معماری ایرانی در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: از شورای عالی شهرسازی خواهم خواست که به معماری ایرانی اهمیت بیشتری بدهد و این موضوع را به شهرداری‌ها ابلاغ کند.
وی خاطرنشان کرد: باید تکنولوژی را در معماری به کار بگیریم اما می‌توان میزان رشد تکنولوژی را هم تغییر داد.
رییس جمهوری با بیان اینکه فناوری و تکنولوژی در خدمت معماری است، بیان داشت: غربی‌ها هم می‌خواهند بنای زیبا درست کنند اما چیزی جز زرق و برق نیست و در مدت کوتاهی از چشم می‌افتد.
وی با اشاره به نوع ساخت وسازها در کشورمان گفت: اگر ساختمانی ساخته می شود باید حداکثر بهره را از فضای آن برد اما متاسفانه در بسیاری از ساختمان‌ها فضای بدون استفاده داریم. باید همه فضاها مورد استفاده قرار گیرد.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اهمیت زیبایی ساختمان ها، تصریح کرد: زیبایی در ذات خلقت است و انسان در ذات خود زیبایی را دوست دارد. باید برای ایجاد زیبایی در یک مجموعه بین بخش‌های مختلف آن ارتباط برقرار شود.
وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه معماری هویت است یا انعکاس هویت؟ خاطرنشان کرد: آیا عده‌ای چیزهایی را ساخته‌اند و هویت مردم را شکل داده‌اند یا اینکه هویت بوده است و در شکل معماری، خود را نشان داده است؟ من فکر می کنم حالت دوم درست است. گرچه معماری مقوم هویت است اما شکل ظاهر تجلی چیزی است که در درون انسان است.
احمدی نژاد با اشاره به دوره ‪ ۱۵۰‬ساله رکود معماری اظهار داشت: ‪ ۱۵۰‬سال در روند کمالی هنر و معماری ما انقطاع به وجود آمد که البته می‌توان از آن به عنوان تخریب هم یاد کرد.
وی افزود: عده‌ای قصد دارند انسان را هم طراز سایر موجودات به صورت مکانیکی تعریف کنند و انسان را مانند خودرو فرض کنند.
رییس جمهوری خطاب به مهندسان معمار افزود: بزرگترین خدمت این است که انسان را تعریف کنید. حتی اگر همه فضاهای ساختمان را تعریف کنید، بدون ارائه تعریفی از انسان بی‌نتیجه خواهد بود.
وی با تاکید بر ارائه بازتعریفی از انسان، اظهار داشت: باید روی تعریف انسان واقعی و حقیقی کار کنیم. انسانی که تجلی حکمت و علم باشد زیرا ما مدرسه را می‌سازیم تا انسان در آن عالم و حلیم باشد.
احمدی نژاد درباره هویت ملی و اسلامی تاکید کرد: نباید تصور کرد که با چسباندن چند کتیبه و یا درست کردن چند قوس، معماری ما اسلامی می‌شود بلکه باید با نگاه عمیق کار ارزشمندی ارائه دهیم که البته این امر نیازمند فرهنگ‌سازی بسیار قوی است.
رییس جمهوری با اشاره به حمایت مالی دولت از هنر معماری ایرانی گفت: ما از نظر مالی هنر معماری ایرانی را تامین می‌کنیم اما باید دانست همواره معماران ایرانی با کمترین هزینه کار بسیار خوب را ارائه می‌دادند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.